Запазването на цвета на тъканта при пране не е лесна задача, но времето и битовата химия са упорити и си казват думата. Цветът избледнява и дори да се запази формата на дрехата, избелелите пуловери и тениски се изпращат да доизкарат остатъка живота си на вилата.
И за да не се случи това, опитните домакини предпочитат да приложат някои хитрости.
Пране и оцветяване
Разбира се, трябва да следвате елементарното правило за сортиране, тоест не перете черно и бяло заедно или цветното със светлото. Но има един важен момент.
Цветните дрехи обичат меката вода и за да проверите това, опитайте да разтворите 20 грама сапун в чаша гореща вода. Разтваря се бързо - водата е мека. В противен случай ще трябва да направите необходимото, за да я омекотите.
7 тайни за пране на бели дрехи, за да не пожълтяват
Какво да добавите при пране?
1. Накиснете цветните дрехи в отделен съд, където трябва да добавите следния разтвор: 50 g борна киселина към 1 чаша топла вода и оставете за 1 час. В съда трябва да има достатъчно вода, за да покрие прането. След това приготвеният разтвор се добавя към него.
2. Като алтернатива се използват оцет и сол.
Смята се, че жълтият, розовият и синият цвят се запазват най-добре, ако 125 ml 95% оцет се добавят към кутията с препарат за изплакване.
Синьото и червеното ще се задържат по-добре, ако използвате сол по време на прането (15 g на едно пране).
Черният цвят ще се задържи по-добре, ако се пере в хладка вода с препарат и малко сол.
Как правилно да сортирате дрехите за пране?
3. И за да може хавлиеният материал да остане ярък и мек, е полезно да изплакнете дрехите във вода с глицерин след прането.
Така, без да се налага да инвестирате в скъпи препарати, за които не е сигурно как ще подействат на материята и цвета на прането ви, можете да се радвате на свежи и цветни дрехи след всяко изпиране.