Чайникът за чай с течение на времето се покрива с неприятно покритие и тогава повечето домакини усърдно го търкат с гъба, напоена с препарат за миене на съдове.
От това очите на истинските ценители на напитката се изпълват с ужас и възмущение. Ще разберем как правилно да почистим наличния чайник от порцелан или стъкло.
Миризмата и частиците на химическия препарат ще повлияят на качеството на сварения чай, така че истинските ценители на чая не използват течности за миене на съдове за почистването на чайниците. Голямо значение има материала,, от който са направени съдовете. Може да бъде стъкло и порцелан, керамика, фаянс и дори метал. И ако варите чай според всички правила, тогава трябва да го измиете по правилния начин.
Как да почистите електрическата кана за вода
С какво да се измие?
От всички налични средства е по-добре да направите избор в полза на тези, които не оставят следи и миризми. Нищо не може да се конкурира със сода за хляб, готварска сол, както и лимонов сок или негов изкуствен аналог. Рядко използвайте оцет.
И ако за момент се върнем към историята и традициите на пиенето на чай, тогава на Изток не е обичайно да се мие чайника (както се случва в разбирането на съвременния човек).
Как да се мие?
Ако говорим за стъкло, което се използва от повечето съвременни граждани, тогава все пак е по-добре да измивате стъкления чайник след всяко варене. Особено френските преси. В противен случай ще се получи мухъл. За това е по-добре да използвате сода за хляб. Ако се появи варовик, тогава оцетът (6%) лесно ще се справи с него.
Забравете за скъпите препарати, ето как да изчистите котления камък
Керамика, порцелан, фаянс
Тези материали не трябва да се търкат с твърдата страна на гъбата. Но след всяко варене е достатъчно просто да изхвърлите старите чаени листа и да изплакнете чайника отвътре. Що се отнася до чаения налеп, той не влияе на вкуса, така че не е необходимо да се мие, а според гастрономите дори е нежелателно.