Момент на невнимание, гладене на грешен материал или просто течение на времето... Резултатът е не само грозно изглеждаща долна част на ютията, но и възможността за оцветяване на дрехите и дори повреда на устройството. Чудите се как да почистите ютията си?
Ето 4 безопасни домашни средства.
Метод 1. Оцет за нагоряла ютия
Оцетът е един от универсалните продукти, които винаги трябва да имате в кухнята си. Ще ви помогне да почистите мръсен килим или фурна. Също така ще ви помогне, когато се чудите как да почистите нагорялата ютия. За да направите това, достатъчно е да накиснете кърпа с оцет и внимателно да я разтриете на леко затопленото устройството. Можете също да направите паста, като смесите две супени лъжици сода бикарбонат с една чаена лъжичка оцет. Но бъдете внимателни - тези съставки реагират силно помежду си. Намокрете памучна кърпа в купата и избършете ютията с кръгови движения. След отмиване на мръсотията, плочата се измива с вода.
Метод 2. Лимонов сок – идеален за „прясна“ мръсотия
В продължение на много години популярен метод за ефективно отстраняване на деликатните замърсявания от устройството и отговорът на въпроса как да почистите плочата на ютията е използването на лимонов сок. Как да направите това? Намокрете кърпа със сок и след това претрийте топлото, но не горещо устройство. Използвайте кръгови движения. Този метод е безопасен за повечето видове покрития.
Метод 3. Сода бикарбонат за груба мръсотия
Достатъчен е момент на невнимание, който може да възникне в резултат на факта, че голям брой хора обичат да правят гладенето си приятно с други дейности - например гледане на любимите си сериали. Оставянето на ютията върху тъканта твърде дълго или дори върху самата дъска за гладене или температурата, която не се регулира спрямо вида на материала е достатъчно, за да бъде уредът покрит със слой, който трудно се отстранява. Какво да направите в такъв случай?
Содата за хляб може да се справи със силно замърсена повърхност. Сложете две чаени лъжички сода за хляб и една чаена лъжичка дестилирана вода в купа. Смесете съставките, докато се образува паста, след което я нанесете върху изгорената повърхност. Оставете сместа за 15 минути и отстранете остатъците с мокра кърпа. Накрая почистете плочата със суха памучна кърпа.
Метод 4. Парафинова свещ
Такава свещ също ще помогне за премахване на засъхнали следи от изгаряне. Това е бавен и досаден, но изключително ефективен метод. Свещта трябва да е бяла на цвят и увита в ленена кърпа. За да се отървете от мръсотията, леко загрейте ютията и разтрийте добре нагорелите места със свещта. След тази обработка по плочата на ютията ще останат мазни следи. Можете лесно да ги премахнете, като използвате кухненска ролка за целта.