Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да изберете правилната прахосмукачка

05 март 2021, 11:49 часа

Всеки иска да живее в чист дом, което, разбира се, означава чести срещи с добре познатата прахосмукачка. До болка знаем как изглежда и какви функции изпълнява, но знаем ли наистина какво да вземем предвид при покупката на нова такава? Предвид разнообразието, което се предлага на пазара, изборът може да е наистина труден – филтри, четки, перящи функции и какво ли още не.

С или без торбичка?

От една страна, прахосмукачките с торбичка осигуряват по-голяма хигиена, защото веднъж месечно просто хвърляте целия боклук, събрал се в уреда, без да трябва да го пипате и да лети прах на всички страни. Но модерните прахосмукачки имат пластмасов контейнер, в който се събират изсмуканите прах и мръсотия. След почистване този контейнер се изпразва в коша за боклук, след това се измива. Традиционната торбичка, която има за цел да не допуска прекалено финият прах да излезе от прахосмукачката, е заместена от хепа филтър, който на свой ред също може да бъде измит.

3 МИТА ЗА ДЕЗИНФЕКЦИЯТА, В КОИТО ВСИЧКИ ВЯРВАТ

Вертикална или класическа?

Ползите на вертикалните прахосмукачки са ясни – зареждат се, често работят без кабел и са доста по-компактни. Освен това, голяма част от моделите всъщност са 2 в 1 и получавате и малка ръчна прахосмукачка за бързо почистване на диван или трохи по пода. Минусът при тях е, че всмукателната мощност е по-малка и се налага по-често ползване.

С какъв филтър?

Една страхотна алтернатива на прахосмукачките без торба са прахосмукачките с воден филтър. Техният принцип на работа е да прекарват въздушната струя с уловените прахови частици през водния резервоар, където прахта бива уловена от водата и само чистият въздух напуска прахосмукачката. Това прави прахосмукачките с воден филтър толкова предпочитани от хората, предразположени към алергии или страдащи от астма. От друга страна, хепа филтърът е разработен да задържа радиоактивни частици по време на Втората световна война, след което е бил имплеметиран в прахосмукачките. Изчисленията показват, че успява да задържи впечатляващите 99% от прашинките с големина до 0.3 микрометра, разбира се, при правилна експлоатация, което означава редовно почистване.

Мария Василева
Мария Василева Отговорен редактор
Новините днес