Обикновено обувките са тези наши вещи, които се замърсяват веднага щом излезем навън. Тях обаче не изпираме ежедневно, а и тяхното почистване понякога ни отнема твърде много време. Повечето от нас залагат на ръчното изпиране на обувки, тъй като се притесняват дали ще останат непокътнати в пералнята. Но всъщност почти всички видове обувки могат да се перат в пералня, което ще ни спести и много време. Нека видим как това се случва без риск от повреди в следващите редове.
Как да разберете дали вашите обувки за подходящи за пералня?
Трябва да обърнете внимание на материала, от който обувките ви са изработени. Освен това на етикета за грижа за обувките, може да откриете тази информация и дали са подходящи за пералня.
Триковете, които трябва да знае всяка домакиня при пране на маратонките в пералня
Кожените обувки не е препоръчително да се перат - включително велурените. Водата може да съсипе този материал само след няколко изпирания, а дори и след едно, така че е най-добре за този тип обувки да използвате специални почистващи препарати или да ги занесете на химическо чистене за обувки, ако са ви твърде скъпи.
Друг тип обувки, които не са подходящи за пране в пералня, са изработените от сатен или коприна - най-често дамски официални обувки. Не перете в пералнята и обувки, които имат твърде големи и много декоративни камъни и детайли по тях.
Това обаче са само малка част от видовете обувки. Всички други можете спокойно да изпирате във вашата пералня. Най-вече спортните и детските обувки, изработени от текстил, памук, найлон, полиестер и др. Винаги обаче за всеки случай проверявайте етикетите на отделните видове обувки, за да се уверите.
Ето как се перат маратонки в пералнята, без да ги съсипем
Тъй като в днешно време пералните са модерни и все по-удобни, те разполагат и с програма за ръчно пране, така че ако на етикета на вашите обувки пише “ръчно пране”, вие можете да използвате и тази програма на вашия уред.
Препоръчва се и да поставите обувките си в торба за пране на обувки преди да ги поставите в барабана, за да избегнете засядане на някоя част - например връзките. Ако не разполагате със специална торба, то можете да използвате стара калъфка за възглавница. Още един трик, ако ви дразни по-силния звук при пране на обувки, е да запълните оставащото пространство в барабана с парцали за чистене например, които ще потушат силния шум.
Препоръчително е след това да оставите обувките да изсъхнат сами, а не да си служите и с ползите от сушилнята например.