Приборите за хранене са изработени от различни метали. Най-популярни са уредите от неръждаема стомана. Много домакини имат от мелхиор и сребро за празничен ден. Произвеждат се и алуминиеви лъжици и вилици, но тяхното качество е много ниско и затова почти не се използват.
Неръждаемата стомана е сплав от стомана, хром и никел. Обикновено се нарича неръждаема стомана 18/10. Това означава, че сплавта съдържа 18% хром и 10% никел. Никелът в сплавта се използва за защита от хранителни киселини и придаване на блясък на продуктите. Хромът дава издръжливост и подобрява антикорозионните характеристики.
В една модерна кухня, освен лъжици и вилици от неръждаема стомана, можете да намерите голям брой кухненски прибори, изработени от този материал. Корпусите на много домакински уреди са направени от него.
Как да почистите приборите за хранене у дома?
Съдовете и приборите за хранене, изработени от сплав от стомана, хром и никел, с цялата маса от положителни характеристики, имат един много сериозен недостатък. Отпечатъците от пръсти винаги остават върху повърхностите от неръждаема стомана, а частиците от мазнини и мръсотия се утаяват във всички вдлъбнатини.
Химическата промишленост произвежда съвременни препарати за изделия от неръждаема стомана. Предлагат се под формата на пасти, гелове, прахове. Много домакини смятат иновативните продукти за почистване на неръждаема стомана за най-ефективни. Почистването се извършва по следната схема:
- прилагане на препарата върху прибори за хранене;
- престояване 10-15 минути;
- избърсване на дръжките с гъба, навлажнена с препарата за по-добро почистване на мръсотията;
- промиване с вода;
- използване на детергент;
- изплакване с чиста течаща вода;
- сушене и полиране.
Ето какво правят в ресторантите за блестящи кухненски прибори
Почистване на вилиците и лъжиците до блясък с народни методи
Много потребители не се доверяват на почистващи химикали. Често в процеса на използването им лъжиците и вилиците могат да избледнеят. За да почистите съдовете у дома, можете да използвате рецептите на баба. Те включват естествени вещества и импровизирани материали.
Методи за почистване на баба:
- разтвор от вода, сода бикарбонат, сол, алуминиево фолио;
- паста за зъби или прах;
- сода за хляб;
- оцет;
- горчица на прах и сода;
- сурови картофи или отвара от тях;
- лимон или лимонов сок, вълнен плат.
Содата за хляб е добра за премахване на кафяви петна от неръждаема стомана. За да направите това, смесете 3 части сода за хляб и 1 част вода. Консистенцията на разтвора трябва да прилича на готова горчица. Сместа се нанася с гъба върху приборите и се изтрива кафявото покритие. Освен това, както при други методи за почистване, вилиците и лъжиците се измиват с топла вода и се избърсват.
Можете да премахнете кафявото покритие и да придадете блясък на лъжици и вилици с трапезен оцет. Тази процедура се извършва най-добре с гумени ръкавици. Продуктите се накисват в разтвор на оцет за 15-30 минути, след което се измиват с топла вода и се избърсват.