Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Епидемиолог: Тези опасни микроорганизми се размножават в пералнята

02 април 2023, 18:33 часа

В пералнята и съдомиялната машина могат да се появят опасни за здравето микроорганизми. Това може да се случи по всяко едно време без дори да забележим. Последствията обаче ще са плачевни.

Още: Ето как да премахнете варовика от душа бързо и лесно

Още: Как бързо да почистим съдомиялна?

По тази тема говори водещ експерт, ръководител на групата за научна и информационна поддръжка на Центъра за молекулярна диагностика CMD на Централния научноизследователски институт по епидемиология Лебедев.

Колко прах се слага в пералнята - не допускайте повече грешки

Пералня

Още: Как да почистите тава за печене от мазнина и загоряла храна

Още: Лесен, по-лесен, най-лесен начин за премахване на петна от бели дрехи

Епидемиологът посочва, че пералнята при определени условия може да се превърне в благоприятен "дом" на редица болестотворни микроби. Много от тях се чувстват отлично в обкръжаваща ги топлина и тъмнина. Същото важи и за плесенните гъби.

Експертът дава няколко ценни съвета, които ще помогнат да не се превърнат пералнята и съдомиялната в огромен развъдник на опасни микроорганизми, съобщава здравният портал.

При редовна употреба на двата уреда експертът препоръчва да се прави самопочистване поне веднъж месечно. Или задайте цикъла без пране при висока температура и с помощта на препарати, съдържащи хлор оставете паралнята или съдомияната да работят.

В допълнение, експертът съветва периодично да третирате барабана и уплътнението с антисептик. Също така е важно да почиствате филтъра своевременно според инструкциите, даdени от производителя.

Още: Как най-лесно да отстраним лошата миризма от пералнята

Още: Какви грешки се допускат при почистването на ламинат?

Съвети при пране с пералня

Съдомиялна

Вътре в машината, която помага на домакините при миенето на съдове, се натрупват частици храна и мазнини. Точно този боклук става източник на появата на патогенни микроорганизми, които са изключително опасни за човешкия организъм.

Епидемиологът препоръчва след като съдовете са измити да не се затваря капакът на уреда. Той съветва от време на време да почиствате дренажния филтър и мрежата, както и да пускате програма за самопочистване веднъж месечно.

Това са уредите, които най-често се използват в едно домакинство и в тях почистваме нещата, които са най-близо до кожата и лигавиците. Хигиената в тях трябва да е безупречна, за да не навредим неволно на семейството си. Никой не трябва да проявява нехайство в това отношение, а да спазва стриктно препоръките на експертите

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес