Вашата кухня е "гръбнакът" на жилището ви. Това е мястото, където можете да седнете със семейството си за закуска, мястото, където да се насладите на сутрешното си кафе или да експериментирате с рецептите на баба. За съжаление, в кухнята има неподозирани опасности, които се крият зад миризмата на пресен ябълков пай. Ето някои от най-често срещаните.
Още: Ето как да премахнете варовика от душа бързо и лесно
Още: Как бързо да почистим съдомиялна?
1. Гъби за съдове
Вероятно използвате една и съща гъба както за почистване на плота, така и за да миете чиниите. Преди да отречете пред себе си, не казваме, че го правите умишлено. Същото важи и за кърпите за ръце, с които вероятно забърсвате някоя мокра чаша. Дори и да го правите в бързината, това е една от най-големите опасности за развъждане на бактерии.
2. Изгаряния
Още: Как да почистите тава за печене от мазнина и загоряла храна
Още: Лесен, по-лесен, най-лесен начин за премахване на петна от бели дрехи
Опасностите от изгаряне могат да се крият на много места в кухнята. Ако имате газова печка, облеклото с широки ръкави е потенциална опасност. От друга страна, микровълновите хранителни контейнери са покрити с "горещи" предупреждения заради парата. Вероятно не знаете, че никога не трябва да използвате влажна кърпа, за да вземете гореща чиния - това може да доведе до допълнителни пара и наистина лоши изгаряния.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Ето защо почистването на микровълновата е задължително
Още: Как се почиства керамичен плот, така че да светне до блясък?
3. Мухъл и плесен
Подобно на банята, кухнята е истинско убежище за скрита плесен, благодарение на постоянното използване на вода. Тя може да се промъкне в пукнатините на плота, под мивката или между плочките на пода. Затова е добре поне веднъж месечно да чистите основно с подходящ препарат. Дезинфекциращите и почистващи продукти на "Чисто" унищожават 99,9 % от всички познати микроорганизми и премахват вредния мухъл. Научете повече за тях ТУК.
4. Кофата за отпадъци
Още: Как най-лесно да отстраним лошата миризма от пералнята
Още: Какви грешки се допускат при почистването на ламинат?
Кофите за боклук под мивката или малките кошчета до мивката могат да бъдат практични, особено за дребни отпадъци като обелка от банан, да речем. Но никога не задържайте тези боклуци повече от 1 ден, защото започват да ферментират и да се разграждат. Най-добрият вариант е, ако кофата ви за отпадъци е на балкона.
5. Електрически контакти
В съвременния свят всичко в кухненското обзавеждане работи на ток, но пък не всички жилища и къщи са със също толкова съвременна електрическа мрежа. Контактите с множество изходи и разклонителите водят до натоварване на мрежата. Освен това, бъдете много внимателни с оставянето на кабели в близост до мивката, откритите котлони или скарата.
6. Пластмасови контейнери
Ние обичаме пластмасови контейнери за многократна употреба! Но голяма част от тях съдържат BPA или други вредни химикали. Може би ще се учудите, но тези контейнери не са предназначени за нагряване в микровълновата печка. Разбира се, продават се и такива, но те са специално обозначени, така че се убедете, че не ги смесвате.
7. Стъклени тави
Стъклените съдове за печене са отличен избор, защото могат да се използват от микровълновата печка до фурната. Но най-много битови инциденти са станали именно с подобни тави, тъй като те трябва да се държат на стайна температура. Затова бъдете внимателни и не затопляйте ястие директно от хладилника.
8. Неправилно приготвена храна
Хранителното отравяне е огромна опасност, но пък би могло лесно да се избегне. Пригответе всички меса внимателно до препоръчаните температури. Ако не сте сигурни колко време трябва да се пече, по-добре го оставете няколко минути повече, от колкото по-малко, за да избегнете вероятността да останат живи бактерии.
9. Неправилно съхранение на ножове
Вероятно не знаете колко много неприятности могат да възникнат от начина, по който съхранявате ножовете си. Най-голяма опасност крият магнитните ленти, от които ножовете лесно падат.