Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

На Велики четвъртък боядисваме яйцата

13 април 2023, 07:07 часа • 4240 прочитания

На Велики четвъртък се припомня Тайната вечеря, на която е установено тайнството причастие на тая вечеря Христос, като завещал новата заповед за любов към всички, заявил на учениците си, че ще бъде предаден.

Още: Събор на 12-те апостоли

Още: Почитаме великите апостоли Петър и Павел

В недоумение учениците питали, кой ще стори това. Запитал и Юда, и Христос му отвърнал тъй кротко, че другите не разбрали. Юда станал, излязъл и те помислили, че отива да прави покупки, понеже той бил ковчежник. След вечерята Христос с апостолите отишъл в Гетсиманската градина, дето се молил до идването на предателя. Обикновено в четвъртък вечерта се служи утренята на Велики петък, когато се четат така наречените Дванадесет евангелия, т.е. дванадесетте откъса от Евангелието, разказващи за Христовите страдания. На този ден свещенослужителите изнасят кръста от олтара, което символизира носенето му от Христос към Голгота. По време на маслосвета, всеки желаещ мирянин бива помазан с елей за здраве.

Според традицията великденските яйца се боядисват рано сутринта на Велики четвъртък или през Велика събота преди празника. На Велики четвъртък се подновява квасът и се замесва тестото за великденските хлябове. Те носят най-разнообразни названия из България: великденски кравай, богова пита, кошара, харман, квасник, яйченик, плетеница или кукла. Обикновено се украсяват с нечетен брой червени или бели яйца и усукано около тях тесто. Жените приготвят и по-малки великденски хлебчета с по едно червено яйце в средата, които се дават на първия гостенин, на кумовете, и на роднини.

От древни времена много култури асоциират яйцето с Вселената. Персите, например, вярвали, че Земята се е излюпила от гигантско яйце. Много народи виждали в яйцето символ на прераждането през пролетта. Яйцата са били боядисвани, декорирани и рисувани от римляни, гали, перси и китайци. След възникването на християнството то започва да се възприема като символ на раждането на човека от природата. Червените яйца са символ на Христовата мъченическа кръв.

Още: Пренасяне мощите на свети безсребреници и чудотворци Кир и Йоан

Още: Св. преподобни Сампсон Странноприемец

За радост, тези традиции са добре съхранени и ще може да се запознаете с тях. В четвъртък от 14.00 ч. на фейсбук страницата на Actualno.com, както и в самия сайт, ще може да гледате специално интервю. То ще е с три дами на различна възраст, които са изградили изключителна приемственост по отношение на традицията на писаните яйца и знаят добре филиграните тънкости по изработката им. Те ще разкажат пред камерата на Actualno за малките детайли, за работата с орнаментите, скритите техники, подходящите цветове - въобще за онази съвкупност от умения и стил, които превръщат боядисването на яйца в изкуство. 

Lidl показа вековната чепинска традиция за изписване на яйца, с която цяла България се гордее (ВИДЕО)

Ще ви покажем също писани яйца, запазени около половин век, както и ще ви дадем полезни съвети, които да изпробвате. От 14.00 ч. ще се радваме да ви срещнем с нашите гости!

Още: Еньовден е

Още: Празник на Владимирската чудотворна икона на Божията Майка

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес