Шериф от американския щат Джорджия ще трябва да върне 70 000 долара, след като купи служебен автомобил за своя офис. Покупката изглежда напълно законна, но предизвика огромен скандал. А причината е в колата – скъп Dodge Chager Hellcat, който е един най-мощните автомобили на планетата с неговите 717 к.с. под капака.
Още: Защо задвижването 4х4 може да бъде опасно при поднасяне
Още: BMW обещава революция при електромобилите
Министерството на правосъдиието на САЩ вече поиска официално от шериф Бъч Конуей да възстанови на хазната похарчените 69 258 долара. От ведомоството се съмняват, че супермощният седан наистина помага на органите на реда да си изпълняват задърженията. По данни на министерството, колата се използва от шерифа за пътуване от къщи до работа и обратно.
Покупката на автомобила първоначално привлече вниманието на службата за борба с прането на пари. Плащането за колата е извършено със средства от фонда за конфискувани активи от престъпна дейност, а обяснението е било, че този Hellcat (на втората снимка) ще се използва за програмата Beat the Heat., която се бори с нелегалните улични гонки, както и за специални операции под прикритие.
Още: Volvo подобри най-популярния си модел
Още: Как да размразите ключалката на автомобила през зимата
В крайна сметка министерството е дало срок на шериф Конуей да възстанови парите зо 31 юли, като му е отнет достъпа до средства от фонда за конфискувани активи. Самият шериф е на мнение, че покупката на подобна кола е напълно нормало за ведомоство, чийто бюджет е 92 млн. долара. Освен това суперседанът осигурява по-добра безопасност на пътищата в окръга.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как начинаещ шофьор да избере употребяван автомобил
Още: Нов „умен автомобил“ от Китай - автопилот на Huawei и 1000 км пробег
„Единственият начин шериф Конуей да запази авторитета – както своя, така и на службата си, е веднага да напише чек за парите и да се извини на данъкплатците в щата. Всичко друго е неприемливо”, категоричен е Уилям Пери, шеф на службата Ethics Watchdogs, която следи дали длъжностните лица изпълняват всички етични норми.