Много шофьори са на мнение, че безстепенните трансмисии (CVT) са по-малко надеждни от другите автоматични трансмисии. Това мнение се основава на негативни преживявания при притежаване на автомобили, истории за тези агрегати, разказани от приятели, препоръки на механици и съобщения в медиите.
Още: Какво заплашва автоматика, ако не се поставя ръчната спирачка на наклон
Експерти от индустрията решиха да хвърлят светлина върху тези твърдения и да дадат логично обяснение за тях. Те припомнят, че големите автомобилни производители приеха CVT трансмисиите през 90-те години, което породи митове за краткия им живот. Ранните устройства бяха склонни към прегряване и неизправност при малък пробег, което се влошаваше от трудни ремонти и недостиг на резервни части. До средата на 2000 г. недостатъците в конструкцията на CVT са намалели.
Понастоящем автоматичните трансмисии с безстепенна трансмисия (CVT) не само са равни по качество и надеждност на хидромеханичните автоматични трансмисии, но и ги превъзхождат по отношение на горивната ефективност и плавното ускорение.
Още: Как правилно да теглите кола, за да не счупите скоростната кутия
Въпреки това, някои често срещани модели със CVT имат проблеми. Сред тях са Audi A5 (S tronic), Nissan Qashqai с 1,6-литров двигател (Jatco) и Nissan Juke (Jatco). Въпреки че Subaru със CVT TR580 може да издържи по-дълго, и при него вероятно ще се наложи ремонт след достигане на пробег от 150 000-170 000 км.
Що се отнася до издръжливостта на CVT, лидерите са агрегатите на Aisin в моделите на Toyota и специфични вариации на Jatco CVT в Mitsubishi Outlander и Nissan X-Trail.
Експертите са категорични, че ако обмисляте покупката на употребявано превозно средство със CVT, трябва внимателно да се провери неговата история и най-вече интервалите, на които е сменяно маслото на скоростната кутия. Автомобили с повече от 100 000 км пробег може да крият скъпи проблеми с трансмисията.
Как да загреете механична скоростна кутия?