Сред много от собствениците на автомобили често срещана заблуда е затоплянето на двигателя през студените месеци. Повечето хора смятат, че е най-добре да оставят мотора да работи на празен ход, докато се достигне работната температура. Това обаче може да донесе повече вреда, отколкото полза при съвременните коли.
Още: Удивителен знак на таблото: какво означава и какво да правите
Още: Продажбите на нови коли – ръст в Азия и Америка, спад в Източна Европа
При евентуални нежелани последствия на вашият двигател ще се наложи репатриране със специализирана пътна помощ.
Някои си спомнят лично, а други от бащите им, че в близкото минало задължително имаше загряване на двигателя на Жигулата, Москвича или Шкодата преди дълъг път. При тези автомобили карбураторите се използваха за впръскване на горивото и при тях загряването на място бе разумен ход, най-малкото, за да не повредите запалителните свещи. Старите мотори нямаха сензори, а разчитаха на механична система за регулиране на въздушно-горивната смес и затоплянето на двигателя, пише вестник "24 часа".
Съвременните задвижващи агрегати използват електронни системи за впръскване на горивото със сензори, които им помагат да компенсират ниските температури, като доставят повече бензин в сместа, докато се достигне оптималната температура. Това означава, че тази система ще регулира подаването на гориво по такъв начин, че да не повреди нито един от компонентите при стартиране на превозното средство.
Още: Кога изборът на всесезонни гуми е подходящ
Още: Кои грешки при доливане на масло може да съсипят двигателя?
Оставянето на съвременен автомобил на празен ход за продължителен период от време не е добра идея, тъй като системата за впръскване на гориво ще продължи да изпомпва допълнително бензин в горивната камера. Част от горивото може да влезе в контакт със стените на цилиндъра, тъй като не изгаря толкова бързо при ниски температури.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Знаете ли коя е най-старата марка автомобили?
Още: Знаете ли от какъв метал са направени буталата на автомобилите?
Бензинът е много добър разредител и продължителната работа на място може да доведе до изтичане на масло от стените на цилиндъра, което значително увеличава триенето и допринася за преждевременното износване на ключови компоненти като бутални пръстени и облицовки на цилиндрите.
Какви други недостатъци има загряването на двигателя, четете в Expert.bg.