Зимата постепенно настъпва и опасностите по пътищата се увеличават. С годините шофьорите трупат опит за движение в такива условия, но има и такива, които не знаят как да реагират при поднасяне на автомобила им на заледен участък от пътя. Затова и експерти припомнят алгоритъма за действие при попадане в подобна ситуация.
Още: Германци ще представят двигател с вътрешно горене, който работи на...амоняк
Още: Купувачите трябва да чакат месеци за хибридите на Toyota
„Ако автомобил със задно предаване поднесе, трябва да отпуснете малко газта и да завъртите волана в посоката на поднасянето - там, където се движи задната част на колата - посочват специалистите от NTI Autonet. - При същата ситуация, но с превозно средство с предно задвижване, схемата е съвсем различна – добавянето на газ ще помогне да се излезе от плъзгането, издърпвайки колата“.
Експертите предупреждават още, че задвижването на четирите колела създава илюзията за безопасност на заледен път. Такъв автомобил уверено ускорява на сняг и лед, но неговата електрониката може да навреди при поднасяне, тъй като в критична ситуация тя блокира някои от системите, подпомагащи управлението.
Затова и в зимни условия шофьорите не бива да разчитат изцяло на „умните“ асистенти, с които са оборудвани голяма част от съвременните превозни средства. При занасяне основното е да реагирате незабавно и да предотвратите още в самото начало, категорични са специалистите.
Още: Как да съхранявате гумите след сезонната смяна?
Още: В отговор на митата на Тръмп: Европейски производител на луксозни коли повиши цените
Те също така препоръчват на начинаещите шофьори, които не са карали през зимата, ако имат възможност, да си наемат инструктор и да вземат няколко урока. Най-важното за всеки човек, седнал зад волана, е да си изгради адаптиран и проактивен стил на шофиране. Той трябва да се следи какво се случва на пътя, за да може предварително да се забелязва различни маневри и да се реагира навреме.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Четири Porsche на стойност милион долара бяха откраднати от склад
На хлъзгав път е опасно да се правят резки движения с волана, а педалът на газта трябва да се управлява плавно, тъй като спирачният път е четири пъти по-дълъг. При нормални пътни условия и добро техническо оборудване спирачният път е около 15 м при скорост 50 км/ч. На заснежена настилка спирачният път нараства до 65 м при скорост 50 км/ч.
Затова и специалистите препоръчват да се намали наполовина скоростта по заснежените пътища и да се увеличи безопасното разстояние от движещото се отпред превозно средство. Ако сблъсъкът не може да бъде избегнат, скоростта трябва да бъде намалена до възможно най-ниската. Това намалява тежестта на последствията.