Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как се мие колата в студено време

29 октомври 2022, 13:50 часа • 9994 прочитания

Почти всеки собственик се стреми да поддържа колата си чиста. За целта може да се използва автокозметика. Как обаче да действаме при студено време и особено през зимата, която е най-тежкият сезон за автомобила? И защо колата задължително трябва да се мие?

Още: Електрически Fiat се продава толкова зле, че дилър го дава почти безплатно

Още: Кога петната под автомобила са повод за притеснение?

Съгласно тълкуването на правилата за движение е забранено движението на автомобили със замърсени светлинни устройства. Полицаите на пътя гледат негативно на мръсните коли и ги спират по-често, тъй като те изглеждат по-подозрителни. Може би шофьорът не е трезвен или колата е повредена? Възможно е също да превозва нещо незаконно – всичко това със сигурност минава през главите на проверяващите.

Факт е, че мръсотията полепва по купето, стъклата и окачването, а това води да тяхното износване и увреждане. Салонът също трябва да се почиства редовно, но трябва да се знае, че миенето през лятото (съответно в топло време) се различава значително от това през зимата (студено време).

Процедурата трябва да се извършва периодично, но не често. Всеки сам избира метода, като най-евтино е да измиете автомобила си, но това не е най-добрият вариант както за превозното средство, така и за здравето на този, който го мие. И все пак, ако някой се престраши, трябва да знае, че температурата на водата не бива да превишава 45 градуса, тъй като това ще повреди както стъклата, така и боята върху каросерията.

Още: Какви рискове крие загряването на двигателя през зимата

Още: Honda и Nissan преговарят за обединяване

Последователността на измиване трябва бъде следната – измиване на колата отвън, от покрива към долната част, а след това купето и багажника. Ако няма специални автохимически продукти, приличен резултат ще бъде постигнат с продукт, използван при миене на съдове.

Двигателният отсек също трябва да се поддържа чист. Ако акумулаторът бъде изцапан и омазнен, той губи капацитета си поради саморазреждане. Замърсените накрайници на свещите също затрудняват странирането на на мотора, така че и те задължително трябва да се поддържат чисти и сухи.

Първо се измива двигателното отделение. Двигателят трябва да е горещ, за да изсуши измитите части с топлина си. Задължително електрическите уреди трябва да се покрият с фолио, тъй като водата ще ги повреди.

Разбира се, по-удобно е да измиете колата на автомивка, като по възможност това трябва да става в закрито и затоплено помещение. Важен фактор е сушенето след миене в студа, като задължително трябва да се подсушат гумените уплътнения на вратата. След това тези части се обработват с грес. Тогава уплътненията няма да замръзнат и ще останат еластични. Пантите на вратите и бравите се обработват с аерозолна смазка. Задължително се затопля и интериора, за да може влагата в кухините да изчезне напълно.

Още: Какво да направите, ако снегът ви настигне на дълъг път?

Още: Най-голямата партия призова ЕС да отмени забраната на ДВГ

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Велизар Георгиев
Велизар Георгиев Отговорен редактор
Новините днес