Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как правилно да се грижите за филтъра за твърди частици

18 февруари 2025, 15:58 часа • 7678 прочитания

Дизеловите автомобили са икономични, но изискват и специални грижи. Неправилното използване на филтъра за твърди частици (DPF, FAP), който е отговорен за намаляването на вредните емисии, може да причини проблеми. Експерти обясниха какво трябва да се направи, за да се удължи експлоатационният живот, да се запази мощността на двигателя и да се избегнат ненужни разходи.

Още: Бензин или дизел - кой двигател загрява по-бързо и изстива по-бързо

Самият филтър работи на принципа на натрупване и последващо изгаряне на частици сажди. При нормални условия това се случва автоматично чрез процеса на регенерация. Има два механизма за почистване на филтъра - пасивен и активен.

Пасивната регенерация се осъществява естествено при шофиране с висока скорост. Ако редовно шофирате по магистралата, изгорелите газове се нагряват до 350-500°C, а саждите се окисляват, превръщайки се в безвреден въглероден диоксид. Активна регенерация се задейства, когато филтърът се задръсти твърде бързо.

Още: Автомобилните производители настояват за отлагане на забраната за бензинови и дизелови коли

Системата за управление на двигателя повишава температурата на отработените газове до 600-650°C и саждите се изгарят. Това отнема не повече от 10 минути, но трябва да се спазват определени условия - поддържане на скоростта и оборотите на двигателя. Когато колата постоянно се движи на къси разстояния в градски условия, регенерацията няма време да завърши. В резултат на това се натрупват сажди с всички произтичащи от това последствия.

Недостатъчното почистване на филтъра може да доведе до сериозни последствия - намалена мощност на двигателя, повишен разход на гориво, повишени емисии на вредни вещества, повреда на филтъра поради прегряване. Ако филтърът е силно замърсен, ще трябва да се смени, което е доста скъпо.

Истинска екокатастрофа ли са дизелите втора ръка?

За да избегнете скъпи ремонти, трябва да следвате прости правила. Редовно карайте по магистралата и карайте на високи обороти 20-30 минути - това ще гарантира ефективно почистване на филтъра. Струва си да се помни още, че дизеловите двигатели работят по-ефективно при натоварване, а основният враг на филтъра са честите кратки пътувания.

Ако иконата DPF свети на таблото ви, възможно е филтърът да трябва да се почисти. В този случай трябва да се свържете със службата, където специалистите ще извършат регенерация с помощта на специално оборудване.

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Велизар Георгиев
Велизар Георгиев Отговорен редактор
Новините днес