Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да разберете дали акумулаторът ви ще изкара зимата

27 октомври 2023, 14:59 часа • 48746 прочитания

Има два основни фактора за вземане на решение за евентуална смяна на акумулатора преди началото на зимния сезон, когато той е най-сериозно натоварен. То са неговата възраст и действително му състояние.

Още: Subaru изпревари Toyota и Lexus в класация за надеждност

Още: Как ефективно и бързо да загреете автомобила си в студа

Прието е, че средният експлоатационен живот на акумулаторите трябва да бъде най-малко 24 месеца с пробег не повече от 90 000 км или 3000 работни часа. За батерии с намален разход на вода - минимум 48 месеца, но не повече от 100 000 км.

Оказва се, че ако акумулаторът ви е на повече от 4 години, не трябва да му се доверявате. Факт е, че има много примери, когато батерията е изкарвала дори два пъти по-дълго. Това обаче обикновено се случва при автомобили, които са карани малко и рядко. Има специални акумулатори - EFB и AGM, които издържат два пъти по-дълго от конвенционалните при подобни условия на работа, но и цените им са почти двойно по-високи.

Още: Защо мига лампата на акумулатора само мига, а не свети непрекъснато?

Още: Eлектромобилите се оказват по-подходящи за зимата от колите с ДВГ

Още: Евтин детайл в автомобила може да съсипе двигателя

Най-простият индикатор за „здравето“ на акумулатора е увереното стартиране на двигателя. Ако светлините на арматурното табло не угасват и стартерът върти лесно коляновия вал, батерията е наред.

От време на време си струва да измервате напрежението на клемите на акумулатора, като това става лесно с подходящия уред. Когато двигателят работи, той трябва да показва 14,0–14,4 V. Това означава, че генераторът и окабеляването работят правилно и батерията се зарежда нормално.

Още: Работници са третирани като роби в завод на голям китайски производител

Още: Шофьорска грешка може да доведе до скъпи ремонти през зимата

След изключване на двигателя напрежението на клемите трябва да се измерва не по-рано от няколко часа. Ако е под 12,3 V, акумулаторът трябва да се презареди и измерването да се повтори след двучасова пауза. Ако тестерът показва по-малко от 12,6 V, тогава батерията не поддържа заряд и трябва да закупите нова.

Причините за спешна смяна на акумулатора са деформация на корпуса или пукнатини. Ако батерията се държи безупречно, можете да разчитате, че ще оцелее още една зима. И най-вероятно ще продължи до следващата есен. В такива случаи не си струва да купувате резервна, тъй като, ако тя се съхранява дълго време без да работи, тя губи работните си качества.

Още: Nissan, Honda и Mitsubishi започнаха работа по сливане

Още: Фалира компанията, която прави емблемата на Мерцедес

Още: 5 хитри начина да удължите живота на акумулатора през зимата

Ако акумулаторът вече е започнал да дава повод за безпокойство през есента, не трябва да отлагате покупката до декември. Основната причина е покачването на цените. Според изследване на независимата компания за анализи Alto Consulting Group (ACG) средните цени на батериите са се увеличили с 31,9% през 2022 г.

Тази година явно тенденцията ще се запази и затова до зимата цените ще скочат още. Освен това ще бъде виновна не толкова икономическата ситуация, а по-скоро баналното сезонно търсене. С настъпването на студеното време ще се появят масови повреди на акумулатори и собствениците на автомобили ще се втурнат да вземат нови.

Още: Защо акумулаторът стартира трудно през зимата

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Велизар Георгиев
Велизар Георгиев Отговорен редактор
Новините днес