Най-накрая пролетта дойде и хората вече са по-склонни да пътуват извън града с кола. Автоекспертите на портала NJcar посочват как може да се спести гориво, докато се шофира на големи разстояния.
Още: Електрически Fiat се продава толкова зле, че дилър го дава почти безплатно
Още: Кога петната под автомобила са повод за притеснение?
Правилно избраният високоскоростен режим и оптималните обороти на двигателя имат голямо влияние върху горивната ефективност. За намаляване на консумацията е желателно оборотите на силовия агрегат да се поддържат под 2000 об/мин възможно най-дълго. Най-икономични са скоростите от 90-100 км/ч по магистралите и около 70 км/ч в града.
Налягането в гумите също играе важна роля. Ниското налягане в гумите увеличава съпротивлението и разхода на гориво. По-високото налягане в гумите следователно намалява разхода на гориво. По правило налягането в гумите, препоръчано от производителя за леки автомобили, е от 2,2 до 2,5 атмосфери. При тази горна граница се намалява контактната площ на гумата с пътя, което спестява гориво.
Ако колата е оборудвана с допълнителни елементи, като багажник на покрива, предпазители на бронята, прагове и др., тогава прекомерният разход на гориво е неизбежен. Тези детайли нарушават заложените от производителя характеристики на автомобила и водят до увеличаване на аеродинамичното съпротивление. Освен това, на много места поставянето им е забранено и това може да доведе до глоба и дори до спиране на колата от движение.
Още: Какви рискове крие загряването на двигателя през зимата
Още: Honda и Nissan преговарят за обединяване
Друг начин за намаляване на разхода на гориво е движение зад големи камиони, движещи се с висока скорост по магистралата, тъй като там се образува зона с ниско налягане. Ако има друга кола на разстояние 10-15 м от камиона, тогава зоната с ниско налягане намалява съпротивлението на идващия въздушен поток. Това от своя страна позволява да се спести до 10-15% от горивото на автомобила.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как да проверите качеството на зимната течност за чистачки
Още: Производителите в Европа са изправени пред 15 милиарда евро глоби