Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как чистачките да не надраскат стъклото и да не замръзват?

22 ноември 2022, 17:32 часа • 32549 прочитания

Замръзването на чисачките е един от проблемите, с които шофьорите традиционно се сблъскват през зимата. Срокът на експлоатация на почистващите препарати е ограничен от устойчивостта на износване на гумената стъргалка и механичните притискащи устройства. Скърцането и драскането на стъклото е знак за предстоящата повреда на чистачките. Въпреки това, с правилна поддръжка, можете да увеличите техния ресурс.

Още: 6 предмета в автомобила, които могат да убият

Още: Land Rover ще участва в рали „Дакар“ с Defender

Защо чистачките скърцат?

Скърцането възниква заради загубата на еластичност на гумената стъргалка и намаляването на еластичността на затягащите елементи. Случва се най-вече с използвани дълго време чистачки, които са работили няколко години на жега и слънце. Стъргалката се удря в стъклото, чупи се, застава настрани и започва да издава странични звуци.

Скърцането се получава и поради образуването на химическо покритие върху стъклото, състоящо се от соли, мръсотия и малки частици прах, които се съдържат на пътя. Този слой повишава устойчивостта на стъклото и води до повишено износване на гумата. Освен това се усещат дори малки вибрации по време на работа на почистващите препарати.

Още: За какво да внимавате, когато избирате употребяван електромобил

Още: Lamborghini продаде уникален автомобил за умопомрачителна сума

Вибрациите са сигурен знак за проблем със затягащите елементи. Те служат за равномерно разпределяне на силата върху стъргалото при контакт със стъклото. Поради създаденото напрежение чистачката опира в повърхността и създава равномерен почистващ сектор. Но при студено време ледът замръзва в движещите се елементи на тази сложна конструкция, тоест в кобилиците и пружините, което води до блокиране на движещите се елементи и в резултат на се стига до образуване на хлабини и луфтове.

В скъпите безрамкови устройства ролята на затягащия елемент се изпълнява от извита пружина, която притиска чистачката към стъклото. Безрамковите устройства се представят добре при високи скорости, но са уязвими на химикали и слънчева радиация. В допълнение, такива четки са корозирали от изопропилов алкохол, който е част от антифриза. В резултат на това част от тях се износва, като се образуват пукнатини и нарязвания, които водят до петна по стъклото. Основното обаче е, че в микронеравностите се натрупва вода, която след това замръзва и може да доведе до замръзване на четките.

Смазване и измиване

За целта можете да използвате така наречената силиконова грес. Запълва пукнатини и прорези, затваря пантите и предпазва фугите от проникване на вода. Мазнината изтласква водата, така че когато температурата падне, гумените уплътнения не замръзват към предното стъкло. Стъклото трябва да се измива от време на време от плака, с която обикновената миеща машина не може да се справи.

Още: Знаете ли какво точно означават цифрите на гумите?

Още: Кои са най-безопасните автомобили на 2024 година?

За измиване ще ви трябва разтвор на амоняк с вода в консистенция 40/60%, както и няколко микрофибърни парцала. Е, и най-важното - при снеговалежи не се препоръчва да оставяте чистачките в долната част на предното стъкло. Могат да се прехвърлят в сервизен режим, след което стоят вертикално спрямо земята. Водата, падаща върху тях, тече надолу и „чистачката“ не замръзва към стъклото.

Можете да активирате сервизния режим по лесен начин. След като изключите запалването и преместите ключа в първата позиция на ключалката, трябва да щракнете двукратно върху режима на еднократна работа на чистачките. След това те се издигат и остават в това положение.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Велизар Георгиев
Велизар Георгиев Отговорен редактор
Новините днес