Съвременните автомобилни технологии имат своите предимства, но понякога могат да осигурят допълнителен достъп на крадците, предупреждават експерти. И разкриват един от новите методи, използвани от престъпниците.
Още: Електрически Fiat се продава толкова зле, че дилър го дава почти безплатно
Още: Кога петната под автомобила са повод за притеснение?
Всъщност, хакването на CAN-шина (система, в който са свързани всички електронни контролни блокове на автомобила) не е нещо непознато. Нов обаче е начинът, по който става това – крадците вече изрязват дупки в купето на превозното средство, за да си осигурят достъп до окабеляването. Най-често те се връзват с кабелите на фаровете.
При един от последните подобни случаи е атакуван Toyota RAV4, който е бил открит със странни повреди на предния калник и оптиката (предните светлини). Няколко дни по-късно е открадната, като разследването установява, че тя е била хакната чрез достъп до CAN-шината. За целта е нужно устройство, приличащо на Bluetooth високоговорител (колонка за музика), което се продава свободно в интернет.
Цената на такава джаджа е около 10 долара. Допълнителните части са запоени директно върху платката на стандартна колонка. Устройството идва с кабели, които се свързват към конектора на автомобила и при натискане на бутона Play се изпращат всички команди, необходими за отключване на автомобила.
Още: Какви рискове крие загряването на двигателя през зимата
Още: Honda и Nissan преговарят за обединяване
CAN-шината е цифрова комуникационна система, която се състои от няколко проводника, които предават данни за управление на електронните устройства на автомобила, а също така събират информация от сензори. Командните сигнали се предават в цифров вид по специален протокол. Получавайки достъп до CAN-шината, похитителите могат да проникнат във всички системи, включително аларми и имобилайзери, да не говорим за ключалките на вратите и усъвършенстваните системи за запалване.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как да проверите качеството на зимната течност за чистачки
Още: Производителите в Европа са изправени пред 15 милиарда евро глоби