Ръстът в продажбите на нови автомобили е добра новина за страната ни, но това не е достатъчно, тъй като над 77% от парка у нас е над 15-годишен. Това каза пред БНТ Александър Костадинов от Асоциацията на автомобилните производители.
Още: Електрически Fiat се продава толкова зле, че дилър го дава почти безплатно
Още: Кога петната под автомобила са повод за притеснение?
По думите му, въпреки доброто представяне напоследък по продажби на нови автомобили България дори не е достигнала още нивата на продажби от 2008-а година.
Електромобилите са едва 6%
"Делът на електрическите автомобили в България миналата година беше около 6%, за първите два месеца тази година е около 4%. Това ни нарежда на опашката по продажби на електрически автомобили", отчете той. В Европа делът им е между 20 и 70%, като лидер е Норвегия.
Още: Светът скоро ще загуби още един легендарен автомобил
Още: Какви рискове крие загряването на двигателя през зимата
Още: Honda и Nissan преговарят за обединяване
"Инфраструктурата ни е на добро ниво, вече има около 1500 зарядни станции, което добро нива, като се има предвид малкия брой на електромобили. Големият проблем обаче, е, че няма никакви мерки за стимулиране. България е единствената страна в ЕС , в която няма никакви субсидии за електромобили", посочи Костадинов.
Още: Как да проверите качеството на зимната течност за чистачки
Още: Производителите в Европа са изправени пред 15 милиарда евро глоби
СНИМКА: iStock
"Добрата новина е, че все повече българи се ориентират към чисто нов автомобил. Голяма част от тях се взимат на лизинг. Като цяло по-евтините достъпни автомобили са предпочитани както от домакинствата, така и от фирмите", обясни той.
Още: Какво да направите, ако снегът ви настигне на дълъг път?
Още: Най-голямата партия призова ЕС да отмени забраната на ДВГ
"В България е любопитно, че се продават най-много премиум автомобили от най-високите класове. Ще станем нормална държава, когато се продават повече премиум автомобили от по-ниските класове, защото средната класа е нормално да са мнозинството купувачи на автомобили", каза Костадинов.
Още: Експерти алармират: Половината от новите коли не са подходящи за европейските градове
"У нас делът на колите под 5 години е 5%. Основната причина не е ниската платежоспособност, а липсата на стратегия и законодателство, което да ограничава силно замърсяващите автомобили. Дори в Албания такива коли не се допускат", поясни той.
По думите му България е на едно от първите места в Европа по смъртност от пътнотранспортни произшествия. У нас често пропускаме факта, че новият автомобил е много по-сигурен.
"Стандартът Евро 7 ще влезе от 2025 г., в резултат на което дизеловите автомобили ще продължат да намаляват. Основният им проблем са азотните окиси, особено при старите коли. Между 12 000 и 15 000 души у нас на година умират от болести, свързани със замърсяване на въздуха по консервативните прогнози", каза Костадинов.
"Имаме 4 млн. коли, което е добро нива при 6 млн. население, но предизвикателството за България е да се впише в екологичните мерки, защото за нас те ще се случат изведнъж и няма да сме подготвени", предупреди експертът.