Младите хора не искат да се занимават с пчеларство, защото им излиза твърде скъпо. Това каза за Радио „Фокус“ – Пирин Венета Ифандиева, координатор на Югозападна България по пчеларство и член на Управителния съвет на асоциацията „Обединени пчелари. Тя отбеляза, че за да получат субсидия по програмата „De minimis“, то пчеларите са длъжни да плащат здравни осигуровки.
Още: Колко заплати са ни нужни, за да си купим жилище?
Още: Основните храни поскъпнаха: За какво ще плащаме повече през 2025 година?
"Аз например съм пенсионер, но трябва да си плащам осигуровки, както и младите хора, които работят в различни предприятия. Това е проблем, за който сигнализираме от години не само на местно, но и на национално ниво. Правихме протести и какво ли още не, но решение по казуса няма. Лошото е, че с всяка година броят на младите, които се занимават с пчеларство намалява, като тези, които все пак отглеждат пчели имат само по 2 -3 кошера", подчерта Ифандиева. Тя отбеляза, че има и други задължителни стъпки, които трябва да се следват ако някой иска да се занимава с пчеларство, но и да получава субсидии за това.
"Първото и най-важно нещо е пчелните семейства да бъдат регистрирани в общината. Това става чрез написването на свободен текст до кмета на града или съответното населено място. След това на него му се издава номер, с който трябва да отиде в съответната ветеринарна служба по община. Там се плаща декларация, която служи като осигуровка и ако евентуално пчелите се заразят с някоя тежка болест като американски гнилец се плаща 100 %. Освен това мястото, където се отглежда пчелинът трябва да е собственост на съответния пчелар или да е взето под аренда", каза още Ифандиева. Тя добави, че е необходимо също от ветеринарния лекар да се извади документ, който да определя мястото със статут на животновъден обект.
"Пчеларят трябва да има и личен ветеринарен лекар, който да извършва и да подписва прегледите на пчелните семейства – в началото на пролетта и есенно време. Това са най-важните неща за участие в националната програма за подпомагане на пчеларството. По нея могат да кандидатстват всички, които имат 10 и повече кошера. Пчеларите могат да кандидатстват и по програмата за екологично отглеждане на продукти, но изискването е да имат най-малко 70 кошера", посочи Ифандиева.
Още: Цифровият електромер и дигиталиацията на мрежите: Енергиен експерт за бъдещото развитие
Още: Има ли риск да скочат цените на храните?