"COP 24 е най-важната конференция след Париж. Основната цел е да се приемат правилата за привеждане в действие на Парижкото споразумение. Те трябва да бъдат стабилни, достатъчно ясни, прозрачни и приложими за всички. Прилагането им ще позволи доброволните цели на държавите да се трансформират в реални действия, както и да се проследи, съпостави и оцени тяхното изпълнение и ефективност."
Още: Украинската икономика ще расте, но прогнозата е ревизирана за по-малко увеличение
Още: ЕС няма да удължава решението си за таван на цената на газа
Това заяви заместник-министърът на околната среда и водите Атанаска Николова на Конференцията за Климата на ООН (COP24), която в момента се провежда в Катовице, Полша.
"Заключителните преговори са насочени към финализиране на чувствителните въпроси, предимно свързани с финансиране за развиващите се държави, системата за докладване и отчитане, глобалния преглед на споразумението. Финалните текстове ще влязат в набора от решения на COP24", допълни Николова пред кореспондент на Actualno.com.
Конференцията на ООН за климата в Катовице би могла да се нарече повратната точка за справянето с измененията в климата. В продължение на две седмици почти 30 000 делегата от цял свят обсъждат правилата, по които приетото през 2015 година Парижко споразумение ще бъде приложено.
Още: Приходите от туризъм в Турция поставиха нов рекорд през 2024 г.
Още: Забавени заплати за милиони в строителството: Проверки на Инспекцията по труда
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Вече и за онлайн магазините: Нова фаза на бойкота срещу високите цени в Хърватия
Решението от двуседмичните преговори се очаква да бъде обявено днес, но има голяма вероятност това да се случи и в ранните часове на събота.
Справянето с промените в климата е сериозно предизвикателство пред човечеството. Все повече научни изследвания сочат, че сме изправени пред необратими последици в околната среда и спешно трябва да се вземат мерки.
Kореспондент: Петър Софев
Още: Инвестициите на германските компании у нас са 4,4 млрд. евро
Още: Инвестициите в нисковъглеродна енергия поставиха рекорд през 2024 г.