Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

В Пловдив се създават повече работни места, отколкото в цяла Северна България

28 ноември 2017, 12:05 часа

В област Пловдив се създават повече работни места, отколкото в цяла Северна България. Това е един от изводите на изследването "Регионални профили: показатели за развитие 2017", изготвено от Института за пазарна икономика (ИПИ), което беше представено днес (28 ноември).

Реклама

Според данните за последните 12 месеца са се създали повече работни места в Пловдив, отколкото за цялата северна част на страната. Като цяло 70% от работните места се отварят в четири области - София-град, София-област, Пловдив и Стара Загора. В Северозапада пък заетостта продължава е на твърде ниско ниво.

"За оживлението в различните части на страната се съди най-вече по пазара на труда. Заетостта в момента е на рекордно високи нива, като тя се увеличава повече в Южна България", каза икономистът Явор Алексиев.

Изследването сочи, че София и Габрово остават лидери по икономическо развитие сред областите в България, а близо зад тях се нареждат Стара Загора, Варна и Русе.

"Въпреки териториалното раздалечение, областите на върха на класацията имат общи характеристики - те се отличават с голям приток на инвестиции, чуждестранни и местни, висока заетост, висока икономическа активност на населението, по-висок стандарт на живот", заяви Десислава Николова, главен икономист в ИПИ.

По думите ѝ влияние оказват и фактори като добрата инфраструктура, усилията на местните администрации за привличане на ресурси и специално в Габрово - ниските местни данъци.

Най-зле икономически са областите Пазарджик, Видин, Сливен, Силистра и Кърджали. "Рецептата за икономическо изоставане е ясна - гореизброените показатели, но с отрицателен знак: нисък приток на инвестиции, висока безработица, ниски заплати", допълни Николова.

С най-лоши показатели по отношение на условията за живот е област Пазарджик. Основна характеристика на област Сливен пък е недобрата инфраструктура и факта, че много малко хора имат достъп до и ползват интернет.

Според проучването обаче разликата между най-богатите и най-бедните области не се увеличава, а се е стабилизирала на едно ниво. Тя е около 4,5 пъти т.е в София благосъстоянието е 4,5 пъти по-голямо от това в най-бедната област на страната.

Подробности относно ръста на заплатите - четете в Expert.bg.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес