Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Решение на Европейския съд може и да развали сделката за ЧЕЗ

08 март 2018, 09:00 часа • 7301 прочитания

Ново решение на Европейския съд може да повлияе директно на сделката за продажбата на българския бизнес на ЧЕЗ, при това в посока "провал". Решението касае спор относно арбитражна клауза за защита на инвестициите между Холандия и бившата Чехословакия, но приемник в случая е Словакия.

Още: Цифровият електромер и дигиталиацията на мрежите: Енергиен експерт за бъдещото развитие

Още: Има ли риск да скочат цените на храните?

Припомняме, че в момента тече арбитражно дело, заведено от ЧЕЗ срещу България. Основанието на чешката компания за завеждане на иска е липсата на защита на устойчива инвестиционна страна в България от страна на българската държава.

В случая на Холандия и Словакия има двустранна спогодба за насърчаване и взаимна защита на инвестициите (ДИД), по която е предвиден арбитраж. През 2004 година, когато Словакия влиза в ЕС, страната отваря пазара си за здравноосигурителни услуги и там влиза холандското предприятие Alchmea, с дъщерно дружество. Две години по-късно обаче Словакия променя режима на пазара и забранява разпределянето на печалби от здравноосигурителна дейност, което кара Alchmea да заведе арбитражно дело през 2008 година. През 2012 година Словакия е осъдена да плати 22,1 млн. евро обезщетение заради нарушаване на ДИД. Следва обжалване от страна на Словакия в Германия с мотив, че ДИД противоречи на Договора за функциониране на ЕС. Има и един куп становища на отделни страни-членки – "за" или "против" становището на Словакия, като интересното е, че Чехия заема позицията на Словакия.

В крайна сметка Европейски съд решава, че спогодбата между Холандия и Словакия, в която има предвиден арбитраж, въвежда механизъм, който не е годен да гарантира, че спорове в рамките на спогодбата ще се решават от съд от правораздавателната система на ЕС, а само съд от правораздавателната система на ЕС може да гарантира пълна ефективност на европейското право. Затова и Европейският съд счита, че арбитражната клауза в спогодбата между Холандия и Словакия накърнява правото на Европейския съюз и е несъвместима с него.

Още: Иван Хиновски: Цената на тока подлежи на корекция

Още: Заради връщането на ДДС: Хлябът поскъпва значително в цялата страна

Случаят между ЧЕЗ и България

Неяснотите тук са много, защото реално дори не се знае къде точно ще се води арбитражът между ЧЕЗ и България. Този в словашко-холандския случай е бил в Германия. Ясно е обаче, че арбитражът се води съобразно изискванията на сключения Договор за насърчаване и взаимна защита на инвестициите между България и Чехия.

Вчера, 7 март, директорът за задграничните активности на ЧЕЗ Томаш Плескач каза следното: "Продължаваме с международния инвестиционен арбитраж. Ние сме на етапа, когато всяка от страните номинира свой арбитър, сега тече договаряне за третия арбитър. Или ще се съгласим с това в близките месеци, или третият арбитър ще бъде назначен от арбитражния съд, а след това арбитражът ще продължи".

Неофициално, от Чехия излезе информация, че искът е на стойност 500 мн. евро, като от БСП заговориха за 590 млн. евро. Също неофициално ЧЕЗ продава българския си бизнес за 320 млн. евро.

Още: Италиански министър поиска три пъти по-нисък таван за цената на газа

Още: Сделките с имоти в България намаляват през 2024 г.

Отделно, по думите на говорителката на ЧЕЗ Алице Хоракова стана ясно, че по договора с Гинка Върбакова има банкова гаранция от 5 млн. евро, които ЧЕЗ ще получи при провал на сделката. На въпрос на Actualno.com към Върбакова още на 1 март дали е платила 5 млн. на "Уникредит Булбанк" за банкова гаранция, тя отговори, че не може да коментира части от сделката и че това е конфиденциална информация и спрямо банките, с които работи.

Припомняме и, че ако след сключване на договора между Гинка Върбакова и ЧЕЗ "Инерком България" не плати на чехите за българските им активи в срок от 9 месеца, на ход ще е следващият купувач – индийска компания. Става въпрос за Future Energy, за която се заговори в началото на ноември, 2017 година. Всъщност в България имаше такава фирма, със същото име, но тя вече е във фалит.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес