Докладът, който трябваше да даде отговор може ли АЕЦ "Белене" да е жизнеспособен проект, ще бъде разсекретен. Това се случи, след като БЕХ реши да даде съгласието си БАН да публикува на интернет страницата си всички материали по сключения между двете страни договор.
Още: Цифровият електромер и дигиталиацията на мрежите: Енергиен експерт за бъдещото развитие
Още: Има ли риск да скочат цените на храните?
До момента той не беше представен, а от министерството и БАН разпространиха единствено резюме на доклада, който е около 1000 страници. Именно затова се появиха множество искания документът да бъде разсекретен.
Припомняме, че на 16 ноември публично бяха обявени резултатите от доклада на учените, според които България и регионът имат нужда от няколко хиляди мегавата мощности, но рентабилността на "Белене" е под въпрос, ако цената ѝ надхвърли 10,5 млрд. евро, ако не бъдат постигнати лихви по заемите под 4,5 процента и ако съотношението на частен (привлечен) към собствен (държавен) капитал не е поне 70:30.
В неделя, 3 декември, сайтът "Бивол" разпространи междинната версия на доклада от 15 септември, пратена за редакция и бележки до БЕХ. Изданието твърди, че учените са стигнали до обосновано заключение, че АЕЦ "Белене" е неизгоден проект във всички случаи, но под натиск на енергийното министерство докладът е претърпял корекции, така че в окончателния му вариант е залегнала по-благосклонна оценка за проекта. По информация на Actualno.com, при пресмятането на моделите в междинния доклад от БЕХ са подали данни за разходите за оборудване, за площадка и т.н., които са били с 2 млрд. лева по-високи, отколкото фактически е реално.
Още: Иван Хиновски: Цената на тока подлежи на корекция
Още: Заради връщането на ДДС: Хлябът поскъпва значително в цялата страна
В понеделник, 4 декември, проф. Александър Тасев от БАН отрече върху екипа да е имало какъвто и да било външен натиск и обеща да поиска от БЕХ да позволи разсекретяване на доклада. Тасев коментира публикацията в "Биволъ", като посочи, че моделите в междинния вариант са изготвени само на база най-песимистичен сценарий, но в окончателния доклад като база съществуват още два сценария - умерен и оптимистичен. Не е ясно обаче какви показатели се използват за изчисление на базата, от която започва пресмятането на моделите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ердоган: Турция постави нов рекорд в износа на стоки
Още: Байдън блокира сделка за милиарди с най-големия производител на стомана в Япония