Цената е най-големият проблем, който видя министърът на земеделието и храните Румен Порожанов по отношение на хранителните продукти от еднакви марки и еднакъв тип, които се продават на българския пазар и на пазарите в Австрия и Германия. Министърът изрично каза след днешното заседание на Министерския съвет, че по отношение на качеството отклоненията са "в рамките на допустимото". Той не отговори на настоятелен въпрос на Actualno.com и на други медии да съобщи имената на производителите и марките.
По думите на Поражнов "леко безпокойство" създават резултатите от ценовия анализ. За 16 от 31 продукта има "значително по-висока цена" в България, като най-фрапантна била разликата при продукт "детско пюре", където разликата е двойна - от 90% по-скъпо у нас до 107%. Точно при пюретата е открита и разлика в съдържанието на съставките - един от 7 вида продукти, при които има различни съставки на етикета в България и етикета от Западна Европа. Високи проценти в разликата има при млечните и шоколадовите продукти – от 20 до 70% разлика в цената в ущърб на българския потребител. Това не са незначителни разлики, които биха били обяснени с някакви производствени разлики, смята министърът. Заради това още утре ще има среща при Порожанов на Комисията за защита на потребителите (КЗП) и няколко потребителски асоциации, за да има обсъждане на темата.
Същевременно Румен Порожанов каза, че всички открити разлики в качеството т.е. при физико-химичния анализ, са "незначителни" и в рамките на европейския регламент от 2011 година за качеството на храните. Около 20% изследваните продукти (бел. ред. - 31 изследвани продукта, 5 типа продукти: месни, млечни, шоколадови, детски храни и безалкохолни напитки) имат разлика в съставките спрямо посоченото на етикета, каза министърът.
Порожанов обеща, че на 17-18 юли темата за стандарта на хранителните продукти ще бъде представена на Европейския съвет, но вносител на въпроса ще е Словакия. Съответно земеделският министър обеща да има обща позиция на страните от Източна Европа, която да бъде представена пред ЕК с идеята да се изготви единен режим за стандарт за качеството и цените на храните навсякъде в ЕС.
Земеделският министър обеща до края на деня да бъдат качени всички данни от сравнителното изследване на Българската агенция на храните (БАБХ).