Европейският орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване (EIOPA) подкрепя България за влизане в Банковия съюз и присъединяване на лева във Валутно-курсовия механизъм II (ERMII), известен като чакалнята за еврото.
Още: Руснаците атакуват на скутери позиции на "Азов" (ВИДЕО)
Това става ясно от писмо на EIOPA до Европейската комисия, цитирано от в. "Капитал", предава Mediapool.
EIOPA дава положителна оценка за изпълнението на ангажиментите на България по отношение на небанковия финансов сектор, като все пак се изтъква, че остават "притеснения за степента на устойчивост на българския застрахователен сектор".
Устойчивостта на небанковия сектор е едно от шестте условия, които България през юли 2018 г. се съгласи да изпълни, за да бъде допусната в чакалнята за еврото и Банковия съюз. Въпреки това в последните две години страната има сериозни проблеми в сектор "Застраховане" като например недостиг на премийния приход по "Гражданска отговорност" и международен мониторинг в системата "Зелена карта" заради неизплащане на щети.
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Въпреки положителното си становище, EIOPA препоръчва Комисията за финансов надзор да поеме допълнителни ангажименти, за да бъде подкрепено влизането в ERM II. "КФН и EIOPA се споразумяха през август 2019 г. за план за надзорни действия с детайлни мерки по отношение на индивидуални застрахователи", се казва в писмото.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Mediapool припомня, че правителството планираше страната да влезе в ERMII и в Банковия съюз до юли 2019 година. Темата обаче бе отложена за есента, но изобщо не бе повдигната повече.
В края на юли Европейската централна банка (ЕЦБ), която трябва да вземе решението за присъединяването към Банковия съюз, обяви резултатите от извършените от нея стрес тестове и проверка на активите на шест банки. От тях излезе, че само ПИБ и Инвестбанк имат капиталов недостиг. На базата на тестовете Франкфурт трябваше да се произнесе дали е готов да влезе в т. нар. "тясно сътрудничество" със София.
Новият председател на банката Кристин Лагард трябва да встъпи в длъжност на 1 ноември. Освен това, напрежението в еврозоната се засилва заради разнобоя в ЕЦБ относно новите мерки за подкрепа на икономиката чрез изкупуване на дълг и допълнително сваляне на отрицателните лихви.
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Решението по отношение на ERMII също е в задънена улица, тъй като новата Европейска комисия още не може да се сформира заради отхвърлените комисари от европарламента. От друга страна, влизането в ERMII трябва да се подкрепи политически от всички държави в еврозоната плюс Дания, за което също няма гаранции.
Очаквайте коментар на експерти специално за Actualno.com.