България кани индустриални консуматори на енергия от Балканите да се включат в проекта "Белене". Това каза на брифинг след заседанието на Министерски съвет енергийният министър Теменужка Петкова, предаде БГНЕС.
Още: Еврокомисар: ЕС трябва да замени руския газ с повече доставки от САЩ
Още: Нова изненада от Бюджет 2025: Повишава се и цената на винетките
Припомняме, че процедурата трябваше да е готова до края на октомври, но чак днес Министерският съвет обсъди нещата. Съгласно казаното от Петкова, стратегически инвеститор ще бъде избран в рамките на 12 месеца след процедура от 9 етапа. Петкова отрече, че моделът е бил обсъждан първо с руската страна (бел. ред. - засега като най-силен кандидат се очертава "Росатом"), но вече имало позволение от правителството подробности да бъдат представени пред парламента. Това щяло да стане веднага, щом енергийният министър бъде "повикана" от Народното събрание.
Енергийният министър уточни, че чак в деветия етап се предвижда да бъде подписано акционерно споразумение. Ако всичко върви нормално, би трябвало след 1 година да има структурирана компания, която да търси проектно финансиране за реализацията на АЕЦ "Белене", стана ясно от думите на Петкова. И подчерта - няма как да бъде избегнат един или друг етап от процедурата, за да станат нещата "по-бързичко". Покани за участие ще бъдат изпратени, след като решението официално излезе в държавния вестник на ЕС. Покана ще бъде изпратена и до конструктора на атомната централа "Росатом". Следващите етапи от конкурса включват подаване на заявление от страна на кандидатите, подписване на договор за конфиденциалност, предоставяне на пълна информация за проекта, разговор с комисия и одобрените кандидати.
Относно сделката за ЧЕЗ, енергийният министър не пожела да коментира какво се случва.
Още: Русия затвори десетки магазини на популярна сред по-бедните руснаци търговска верига
Още: Цената на петрола приключва седмицата с неочаквана промяна