Специален призив към Комисията за борба със сивата икономика и контрабандата, която беше създадена тази седмица от 44-тото Народно събрание, отправиха бившите народни представители от Реформаторския блок и ГЕРБ Мартин Димитров, Петър Славов и Методи Андреев. Призивът касае укриването на данъци що се отнася до алкохола и цигарите.
Още: "Идват ли по-добри времена за пенсионерите": Реформа може да удвои втората пенсия
Още: Заплатите, пенсиите и бюджетът: Христина Христова с анализ на състоянието на хазната (ВИДЕО)
Представителите на "Нова република" напомнят, че предишният парламент гласува промени в Закона за акцизите и данъчните складове, според които на големите производители на алкохол и цигари трябва да бъдат монтирани измервателни уреди с фискална цел. Тези уреди трябва да гарантират коректното отчитане на произведените количества и да подпомогнат събирането на данъците. Като първа стъпка следваше Министерство на финансите да поиска нотификация, тоест съгласието на Европейската комисия. Повече от две години тази стъпка не беше направена, твърдят бившите депутати. Ето какво още казва Мартин Димитров в пост във Facebook:
"Когато такива текстове от закона не се изпълняват, обществото с основание си задава въпроса има ли държавност и има ли отговорни институции?! Защо големите производители все успяват да избегнат контрола?!
Още: Украинските дронове спряха работата на най-голямата рафинерия в Южна Русия
Още: Електроразпределителните дружества ще получат стотици милиони безвъзмездна помощ
За ваше улеснение прилагам неизпълнените текстове от Закона за акцизите и данъчните складове:
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кремъл призна, че продажбите на руски газ за Европа са сложни
Още: Енергийният министър с първи коментар за евентуалната продажба на "Лукойл Нефтохим"
Текстове от закона за акцизите и данъчните складове.
§ 9а. (Нов - ДВ, бр. 105 от 2014 г. (*)) Данъчно задължените лица, които са длъжни да използват средства за измерване и контрол по чл. 4, т. 55, букви "г", "к", "л" и "п", се привеждат в съответствие в срок до 6 месеца от постановяване на положително решение на Европейската комисия по процедура по нотификация, предприета от Министерството на финансите.
Още: tbi bank изплати лихви на инвеститори в облигации
Още: Подписваме с Toshiba за ремонта на още един хидроагрегат от ПАВЕЦ "Чаира“
§ 46. Законът влиза в сила от 1 януари 2015 г., с изключение на:
1. параграф 17 относно чл. 154, ал. 2 и чл. 156, ал. 2, които влизат в сила от деня на обнародването на закона в "Държавен вестник";
2. параграф 39, т. 7, буква "б", т. 9 - 13 и т. 19, букви "а", "б", "в", "г", "д" и буква "е" - относно т. 71 - 74, и т. 23, буква "а" и § 42, т. 11 и 17, които влизат в сила от 1 януари 2014 г.;
3. параграф 34, т. 7, която влиза в сила от 1 януари 2016 г., т. 21, буква "а" (относно чл. 84, ал. 6, т. 9), която влиза в сила от 1 юли 2015 г., и т. 2, буква "в", т. 30, 31, 32, 35 и 39 и § 35, които влизат в сила след постановяване на положително решение от Европейската комисия по процедура по нотификация, предприета от Министерството на финансите по реда на Директива 98/34/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 22 юни 1998 г., установяваща процедура за предоставянето на информация в сферата на техническите стандарти и регламенти и правила относно услугите на информационното общество."