Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Нови предложения за промени в Закона за горивата - изглеждат като дежа вю

29 август 2019, 12:30 часа • 5296 прочитания

Очертава ли се ново недоволство на по-дребните играчи на пазара за горива в България? Въпросът отново излиза на дневен ред, след като на обществено обсъждане са пуснати промени в Закона за административно регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход или по-познат като Закона за горивата.

След сериозни спорове и голямо недоволство, на практика този закон се провали в парламента в края на процедурата по приемане, като това стана в началото на тази година. Основната причина се криеше в новите изисквания, най-вече от финансово естество, за да бъдеш считан за легален търговец на пазара за горива.

Сега има нови предложения точно по тази тема. Този път разделението е по-отчетливо – както за търговията на едро с горива, така и на дребно. Съгласно предложенията, ако си търговец на дребно, за всеки свой обект трябва да имаш 20 000 лева обезпечение или уставен капитал и дълготрайни активи на тази стойност. Това е и изискването да пълниш или дистрибутираш газови бутилки, ако го правиш извън данъчни складове – както и да имаш поне 1000 собствени бутилки. Ако си търговец на едро, има повече условия – щом нетните ти годишни приходи са до 5 000 000 лева, обезпечението ти следва да е 200 000 лева. Ако нетните ти годишни приходи са между 5 000 000 и 20 000 000 лева, обезпечението е 500 000 лева. Ако нетните ти годишни приходи са над 20 000 000 лева, обезпечението е 1 000 000 лева. Същите са изискванията и ако съхраняваш нефт и продукти от нефтен произход извън данъчни складове.

Припомняме, че в споровете за новия закон мнение изрази и председателят на КРИБ Кирил Домусчиев, който вече е собственик на Нова телевизия. Той директно каза, че законът се пише само в изгода на големите търговци, визирайки "Лукойл". Изпълнителният директор на Българската петролна и газова асоциация Андрей Делчев обаче отвърна, че няма такова нещо и че предлаганите финансови гаранции даже са малки.

Всъщност, сегашните предложения за финансовите гаранции не са много по-различни от стария вариант на закона, а вероятно през есента въпросът с приемането им пак ще разбуни духовете в сектора.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес