Несъбраните вземания за периода 2000 - 2017 г. от ДДС по ревизионни актове са в размер на 5,8 млрд. лв. Цитираните в публичното пространство 16 млрд. лева скрито ДДС не са несъбрани приходи от ДДС от 2000 до 2017 година, а целия обем ДДС след разкрити данъчни злоупотреби за периода. Тук са включени 5.8 млрд. лева непогасени задължения, а от тези 5,8 млрд. лева 5.4 млрд. лева са несъбираеми или трудно събираеми задължения от хора, които нямат никакво имущество. Това съобщиха от пресцентъра на НАП във връзка със събираемостта на ДДС.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Данни за 16 милиарда лева несъбран ДДС от 2000 до 2017 година не отговоря на действителността, потвърди и Росен Бъчваров, говорител на НАП.
За последните 10 години приходите на НАП растат с 50% по-бързо от колкото нараства БВП. Над 93% от нововъзникващия дълг се събира в рамките на годината, има сериозно и видимо подобрение и на доброволното плащане на данъци, и на принудителното събиране. Несъбраните вземания за периода 2000-2017 г. от ДДС по ревизионни актове са в размер на 5,8 млрд. лв., като 5,4 млрд. лв. от тях са определени като несъбираеми.
В същото време несъбраният ДДС по ревизионни актове през 2017 г. е 4 пъти по-малко, спрямо 2011 г. ДДС злоупотребите са общ проблем в Европа, годишните загуби се оценяват на 150 млрд. евро в рамките на Съюза. ЕК обмисля сериозни промени в ДДС законодателството, защото в настоящия си вид самият ДДС като механизъм е силно уязвим за измами.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Припомняме, че преди дни гражданско движение "Боец" оповести официални данни, получени на 15 март тази година по Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ) от директора на НАП Галя Димитрова. Според тях между 2000 и 2017 година държавата не е успяла да събере ДДС в размер на 16 млрд. лв. Любопитното в случая е, че от "Боец" са се обърнали по ЗДОИ и към Министерството на финансите, откъдето обаче са обявили, че не разполагат с информация по темата.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"