Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Милен Велчев: ЧЕЗ няма да продаде на държавата преди да свърши арбитража

20 март 2018, 08:30 часа • 3845 прочитания

България би се поставила в странна ситуация, ако на всяка цена иска да купи ЧЕЗ – защото държавата с нищо не е доказала, че може да управлява добре големите компании. Какво се управлява добре – Топлофикация София ли, Летище София ли, половината банки, които фалираха през 90-те години ли? Това коментира бившият финансов министър и ръководител на българското звено на руската банка ВТБ.

Още: На дъното в ЕС сме по енергийна независимост

Още: "Идват ли по-добри времена за пенсионерите": Реформа може да удвои втората пенсия

Държавата е лош стопанин и това е практика и по света, добави Велчев. Никой не ни пречи да настъпим мотиката втори път, иронично каза бившият финансов министър пред bTV. Той посочи, че Чехия не управлява добре енергийния си сектор и по-добре би било, ако мултинационална компания го прави. Все пак Велчев уточни, че Чехия е по-западна държава от нас и нещата стоят по-добре, отколкото в България.

Велчев беше категоричен, че ЧЕЗ би се съгласила да продаде българския си бизнес на България само при решен арбитраж. Става въпрос за арбитража, който ЧЕЗ заведе срещу България заради липса на защитена инвестиционна среда, като неофициално стойността на обезщетението е между 500 и 600 млн. евро, докато сделката за активите на ЧЕЗ в България се оценява на 320 млн. евро. За съжаление последният арбитраж не беше добър за нас, напомни Велчев за арбитража за АЕЦ "Белене", където платихме 620 млн. евро за ядрено оборудване. Бившият финансов министър заяви и, че затова сегашният финансов министър Владислав Горанов, а и премиерът Бойко Борисов не настояват твърдо и дори говорят против държавата да купи ЧЕЗ.

Според мен Борисов опитва да спре популистките напъни на част от опозицията държавата да влезе в ЧЕЗ, обобщи Велчев. По думите му, ЕРП-тата били продадени изгодно, когато той управлявал, а сега обслужването на клиентите е много по-добро.

Още: Заплатите, пенсиите и бюджетът: Христина Христова с анализ на състоянието на хазната (ВИДЕО)

Още: Украинските дронове спряха работата на най-голямата рафинерия в Южна Русия

Не съм участвал в срещи за приватизацията на ЕРП-тата преди Симеон Сакскобургготски да дойде на власт, категоричен беше Велчев. Точните му думи бяха "нямам никакъв спомен", като той уточни, че не била негова работа да приватизира енергетиката.

Не познавам Гинка Върбакова – за пръв път чух името ѝ от медиите, обясни още Велчев, като не се ангажира с оценка дали Върбакова е способна да управлява бизнес като този на ЧЕЗ. От числата, които чух, ми се струва, че сделката има нужда от подкрепа от други инвеститори – възможно е г-жа Върбакова да има уговорки не само с банки, но и с други инвеститори, предположи бившият финансов министър. Може би г-жа Върбакова знае какво прави - това, че ние не я познаваме, не означава, че ще управлява зле ЧЕЗ, ако се стигне дотам, уточни Велчев. Той каза "съмнявам се" като отговор на въпрос дали зад Върбакова пък не стоят хора, които добре познаваме.

Велчев беше категоричен и, че държавата чрез нови законови мерки би могла да постави под пълен контрол сделката и без да влиза в нея, ако сега не разполага с необходимия инструментариум.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес