109 тона от общо 544 тона пилешко със салмонела са иззети от властите - останалите не са, като били безопасни, защото са минали обработка или не са въобще реализирани на българския пазар, стана ясно на пресконференция на земеделския министър Десислава Танева.
Още: САЩ удариха със санкции руско-сръбската NIS AD Novi Sad, Вучич реагира
Още: КЗП нареди на мобилните оператори да не вдигат цените по съществуващи договори
Танева поясни, че по действащата нормативна база, когато се касае за храна за директна консумация, веднага щом се получи нотификацията се уведомяват потребителите и като пример посочи неотдавнашния случай със заразена румънска скумрия. Когато обаче продукцията не е за директна консумация, като в случая със салмонеленото охладено пилешко месо от Полша, което се консумира след термична преработка, не се информират потребителите.
За въпросното пилешко месо са получени не 16, а 17 сигнала, посочи Танева и подчерта, че тъй като месото не било за директна консумация, а за преработка – не били уведомени публично потребителите, иначе БАБХ, щели да предупредят. Тя съобщи, че била направена проверка по хранителната верига за наличности от този продукт и 109 тона са иззети и унищожени, а общо 544 тона такова месо влезли с общата търговия. Останалите около 400 тона според Танева или са изтъргувани към други пазари, или са преработени термично. За тях тя е категорична, че не представляват риск.
10 от нотификациите пристигнали след 29 октомври 2019 г., когато се взимат мерки. От 17-те нотификации, 15 касаели един и същ полски производител. Негова продукция била продадена в още поне 7 европейски страни. Успокоението е, че продуктът не е за директна консумация.
Още: САЩ въвеждат едни от най-строгите си досега санкции срещу руския петрол?
Преди няколко дни идва последния сигнал – на неговите партиди се правят проверки и е уведомен полския орган за контрол, съобщи още Танева. Тя отбеляза, че нито нашите, нито органите на останалите 7 страни могат да забранят вноса на въпросната полска продукция. Това можел да направи само полският орган и БАБХ го е информирала изрично, защото от 17 сигнала, 15 са за него. Заради задълженията според нормативната база, не можем да изнесем информация за имената на производителя, нито тези на операторите, закупилите стоката, каза още Танева.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Без руски газ: Украйна ще увеличи собствения добив
Още: България e първа в ЕС по увеличение в цените на жилищата
Тя е категорична, че нито един тон от салмонеленото месо не е стигнал до крайния потребител. „То е било закупено от различни оператори, които го предоставят за преработка с цел реализация, но преработката е термична, така че риск за здравето не съществува“, увери Танева.
„България, в лицето на БАБХ провежда мониторингова програма. По нея тази година са направени 400 проби и също са открити положителни проби –2 в кланниците и 12 в преработватели, но партидите не са допуснати до пазар и затова не сме пускали нотификации за тях“, посочи още Танева и поясни, че всяка страна изпълнява такива програми и така се пускат нотификации.
Вече държавните органи ще уведомяват потребителите за заразени с вредни микроорганизми сурови продукти, обеща Танева. „Това, което съм решила и съм разпоредила е при следващи нотификации, независимо, че не касаят продукт за директна консумация, да бъдат информирани потребителите“, заяви пред журналисти в кулоарите на парламента тя.
Още: Пакистанските авиолинии отново летят до ЕС след четиригодишна забрана
Още: Строителството бележи ръст в края на 2024 г.