Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Китай официално заяви, че иска да строи АЕЦ "Белене"

10 май 2018, 16:00 часа • 5907 прочитания

Китайският интерес към АЕЦ "Белене", за който се говори от 2016 г. насам, вече е съвсем официален.

Още: Колко заплати са ни нужни, за да си купим жилище?

Още: Основните храни поскъпнаха: За какво ще плащаме повече през 2025 година?

На среща с вицепремиера Томислав Дончев и министъра на енергетиката Теменужка Петкова представители на Китайската национална ядрена корпорация (CNNC) са потвърдили инвестиционния си интерес към проекта.

От българска страна беше подчертано, че евентуалната реализация на проекта ще премине през провеждане на конкурсна процедура за избор на стратегически инвеститор, съобщиха от Министерство на енергетиката.

„Няма да бъдат предоставяни държани гаранции по проекта или сключвани дългосрочни договори за изкупуване на произведената електроенергия“, заяви вицепремиерът Дончев.

Още: Цифровият електромер и дигиталиацията на мрежите: Енергиен експерт за бъдещото развитие

Още: Има ли риск да скочат цените на храните?

Китайската страна бе информирана, че доставеното от Атомстройекспорт оборудване се съхранява съгласно инструкциите на заводите-производители. В изпълнение на решение на Народното събрание от март тази година, в момента работна група в Министерството на енергетика анализира възможните варианти за използване на наличното за проекта „Белене“ оборудване по най-добрия начин, обясни министър Петкова.

Представителите на CNNC потвърдиха намерението си да участват при евентуалното провеждане на процедура за избор на инвеститор във връзка с проекта „Белене“.

Още: Иван Хиновски: Цената на тока подлежи на корекция

Още: Заради връщането на ДДС: Хлябът поскъпва значително в цялата страна

За китайски интерес към строеж на централата се заговори за първи път през 2016 г. Тогава от CNNC постиха страната ни и се срещнаха с премиера Бойко Борисов.

През април тази година пък Теменужка Петкова обяви, че "с проекта "Белене" нещата вървят към развръзка".

"Оборудването вече е тук на територията на България. Работим по това да развием всеки от възможните варианти за АЕЦ "Белене" и до 30 юни ще депозираме своето предложение в парламента. Според мен трябва да направим опит тези активи, които притежаваме, тази инфраструктура, която имаме, да бъдат оползотворени по най-добрия начин", поясни още Петкова.

Още: Ердоган: Турция постави нов рекорд в износа на стоки

Още: Байдън блокира сделка за милиарди с най-големия производител на стомана в Япония

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес