Камарата на архитектите в България (КАБ) предлага да се изработи нов Закон за устройство на територията /ЗУТ/, който да намали бюрокрацията за разрешителните за строеж. Предложенията касаят намаляване на административния товар и за възложителите /инвеститорите/, и за общините, съобщиха инициаторите.
Още: Икономист: Докога ще бъдем опашкари в Европейския съюз?
България е на 118-о място от 189 държави по сложност на процедурите за разрешение за строеж според анализите на Световната банка. В момента процедурата е една и съща, както за къща, така и за летище или атомна централа. За издаване на разрешително за строеж в България се изискват 178 документа /буквално една ръчна количка от папки/, в Германия – 19 документа. Колкото повече документи се изискват, толкова по-голяма е вероятността за корупция на някое ниво.
На брифинг ще бъде обяснено защо е необходима и колко ще струва създаването на електронна система за разрешителни за строеж. В него ще участват арх. Борислав Игнатов – председател на УС на КАБ; арх. Петкана Бакалова - зам.-председател на УС на КАБ; арх. Мартин Христов – зам.-председател на УС на КАБ; членовете на УС на КАБ: арх. Банко Банов, арх. Юлия Железова, арх. Емил Жечев, арх. Бойко Столинчев и арх. Петър Киряков; арх. Мирослав Бойчев – зам.-председател на Комисията по дисциплинарно производство на КАБ.