След обявяване на извънредното положение заради коронавируса се допуска възможността работодателят да принуди служителите си да работят от вкъщи. Но това не предполага намаляване на трудовото възнаграждение, освен ако не е намалено и работното време. Това каза в предаването "Плюс-минус. Коментарът след новините" адвокат Зоя Тодорова.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Тя посочи, че заради настъпилата ситуация много бизнеси няма да могат да развиват дейността си. Адвокат Тодорова цитира Кодекса на труда, където са посочени случаи, в които работодателите могат да прекратят трудови правоотношения. Това обясни в предаването „Плюс-минус. Сред тях са съкращаването на щат, намаляване обема на работата, престой за повече от 15 работни дни. Но в тези случаи работодателят дължи предизвестие и обезщетение.
Също така работодателят е в правото си да принуди служителя да си вземе отпуск – платен или неплатен. Това може да стане, ако работникът остане без работа повече от 5 дни и може да се случи дори без да е налице извънредна ситуация.
Адвокат Тодорова посочи, че сегашната ситуация дава допълнителни права на работодателя – той може да поиска от работника да ползва целия си платен отпуск, ако е принуден да спре дейността си.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
А какво по-рано през деня каза вицепремиера Томислав Дончев за работодателите и работниците ВИЖТЕ ТУК.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Още: "Последна информация и всичко за коронавируса, 29 март"