Има настроение с пари на данъкоплатците да се купят дялове от ЧЕЗ. Това каза Красен Станчев, основател на Института за пазарна икономика, пред "Фокус".
Още: ЕРМ Запад мобилизира допълнителни екипи към най-тежко засегнатите от снега райони
Още: Най-забавните търсения в eMAG през 2024: от „душ любител” до „мезонет за котки”
Той добави, че европейското законодателство забранява монопол или свързване на разпределението с производството на електроенергия. Така предложението на министъра на финансите Владислав Горанов едно от съществуващите дружества - БЕХ или НЕК, да купят дял в ЧЕЗ, няма как да се осъществи. Станчев обясни, че проблемът с ЧЕЗ и всички останали дружества, които са завели дела срещу България, е следствие от лошото управление на сектора.
„Политическият риск тогава, когато имаме държавна собственост на това предприятие, би се покачил, което пък ще се отрази на кредитния рейтинг на това предприятие и вероятно на кредитния рейтинг на страната. Тоест управлението ще поскъпне поради чисто борсови механизми. И трето, но не и по значение, политическите партии ще бъдат много доволни от такова развитие, защото ще имат такава възможност, която не съществува от доста отдавна, да назначават свои хора в частни или в държавни дружества“, коментира Красен Станчев.
Той припомни, че такъв тип назначения са довели до политико-парламентарната криза през 1995-та година. Той допълни, че правителството не може да бъде собственик на ЧЕЗ. По думите му трябва да се създаде нова компания. „Ако считаме, че одържавяването на дружеството е възможно, означава, че се връщаме към периода на управление на БКП“, коментира Станчев.
Още: За по-малко от година: спестявания общо за над 4 300 000 лв. с абонамент за eMAG Genius
Още: На дъното в ЕС сме по енергийна независимост