Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Готви ли се буквално пладнешки данъчен обир от държавата заради коронавируса?

19 март 2020, 14:10 часа • 19025 прочитания

Защо ще се събира авансово корпоративен данък за 2020 година, като изчислението на авансовите вноски ще става по усмотрение от държавата на база 2018 година? Този въпрос де факто BESCO - Българската стартъп асоциация, след като днес, 19 март, в правна комисия тръгна на второ четене Законът за извънредното положение - без обобщен доклад на новите предложения, след като беше казано от мнозина депутати, че законопроектът ще бъде сериозно променен, без медии и само с излъчване на сайта на парламента.

В свое становище по Закона за извънредното положение, който трябва да се гледа утре (20 март) на второ четене в пленарна зала т.е. да бъде приет окончателно, BESCO твърди, че има готвено такова предложение. И посочва, че: "Това служебно начисляване (бел. ред. - от държавата) ще се извърши на база, забележете, данъчната печалба на дружеството през 2018 година".

"Всичко това ни навежда на мисълта, че зад добрата идея за отлагане на плащането на корпоративния данък за 2019 година с 3 месеца, чрез текстовете, свързани с авансовите вноски, е скрит много ловък инструмент за компенсиране на това забавяне в приходите на националния бюджет чрез принудително събиране на корпоративен данък върху печалби, голяма част от които няма да бъдат генерирани през 2020 година", казват от BESCO.

Асоциацията дава и пример:

"2018 година е била силна за компанията и е генериран оборот над 300 хил. лв (задължително условие за внасяне на авансови вноски) и, да речем, 400 хил. лв данъчна печалба. Тоест внесли сте в бюджета 40 хил. лв корпоративен данък. През 2019 година, обаче, сте решили да реинвестирате голяма част от тази печалба в дейността на дружеството и данъчната ви печалба се е свила няколкократно или дори сте "излезли" на загуба (съвсем реален сценарий за почти всеки бизнес), респективно не сте дължали или плащали корпоративен данък за 2019 година. Предвид икономическата обстановка очакванията за настоящата 2020 година са да се генерира отново загуба, или дори по-лошо - да се наложи да затворят бизнеса си (очаква се това да е единствения възможен изход за голяма част от малкия и среден бизнес в страната).

Независимо от всичко това, държавата тази година ще НАЧИСЛИ СЛУЖЕБНО и ще се опита да събере принудително авансов данък, чийто размер ще е 1/4 от платения от съответния бизнес корпоративен данък за 2018 година. Или с примерните числа, цитирани по-горе, това са 10 000 лв, които ще се дължат, като данък, върху фактически нереализирана печалба. И да, ще може да си възстановите този платен в аванс данък, но едва след 31 март 2021 година. Нещо повече - ако през 2020 година не платите в срок дължимите, служебно начислени, авансови вноски, държавата ще начисли законна лихва (10% + ОЛП годишно) и може да запорира всички банкови сметки и фирмени активи".

На темата внимание обърна и евродепутатът Радан Кънев - с нарочен пост във Facebook. Той директно заяви: "По същество държавата изтисква авансово тези, които са заплашени от фалит. Това не е грешка или глупост, това е умишлено престъпление срещу бъдещето на стотици хиляди семейства и цялата българска икономика"!

Още: "НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 19 март"

"Трети смъртен случай от коронавирус в България (ВИДЕО)"

"Още по-крути мерки на Балканите заради коронавируса, ето как се развива епидемията по света"

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес