Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Голяма част от българските пчелари нямат достъп до европейски пари

17 август 2017, 13:55 часа • 1314 прочитания

Голяма част от българските пчелари нямат достъп до европейски пари. Това каза в интервю за Агенция „Фокус“ председателят на Обединен български пчеларски съюз инж. Михаил Михайлов.

Още: Цифровият електромер и дигиталиацията на мрежите: Енергиен експерт за бъдещото развитие

Още: Има ли риск да скочат цените на храните?

„Затрудненията на българските пчелари са големи, защото пчеларството е много специфична дейност, която изисква огромни познания. А също така и материална база. Трябва да има дългосрочни инвестиции за кошери, пчелни семейства и др. Пчеларите се нуждаят от подпомагане. Има една програма, която обаче е само за пчеларите земеделски производители. А всички останали пчелари, които не са такива, не могат да кандидатстват“, обясни той.

Михайлов посочи като пример Полша, където по програма за подпомагане може да кандидатства всеки пчелар с до 80 кошера, като не е задължително да бъде регистриран като земеделски производител. „А в България, за да кандидатствате, можете да имате само един кошер или 1000+ кошера, но трябва задължително да бъдете земеделски производител. Такъв е парадоксът. И тъй като е предоставена възможност всяка страна самата да решава как да финансира, ето – поляците са решили адекватно“, коментира той.

Михайлов обясни още, че през последните три години се опитва да издейства системата за държавно подпомагане. „Тази година от името на Съюза на пчеларите в България, Обединението на българските пчелари и пчеларските организации подадох докладна записка до служебния министър на земеделието и отговорът беше, че трябва да предоставим в Министерството документи от ветеринарните лекари, в които да са написани причините за смъртността на пчелите, тъй като ние декларираме, че през тази зима много пчелни семейства загинаха. Но тук идва проблемът, че когато става дума за един отделен случай, такива документи лесно могат да бъдат представени, но за цялата страна всички 8-9 хиляди пчелари, регистрирани по документи като земеделски производители, няма как да направят това. Това е абсурдно. Това е пълна бюрокрация, която ще ни лиши от подпомагане. Веднага мога да дам и контра пример със земеделците - те си издействаха над 7 млн. лева. Ето това е отношението на държавата към отделните звена - пчеларите, както винаги, са оставени едва ли не на произвола на съдбата“, каза Михайлов.

Още: Иван Хиновски: Цената на тока подлежи на корекция

Още: Заради връщането на ДДС: Хлябът поскъпва значително в цялата страна

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес