Фирмите ще имат един месец, в който трябва да изплатят всички дължими обезщетения на служителите си при прекратяване на трудовия им договор. Това предлагат депутати от всички парламентарни групи с общ законопроект.
Още: "Идват ли по-добри времена за пенсионерите": Реформа може да удвои втората пенсия
Още: Заплатите, пенсиите и бюджетът: Христина Христова с анализ на състоянието на хазната (ВИДЕО)
Това се случва след като специална комисия в НС проучва два месеца случаите на неизплатени заплати.
В момента подобен срок в Кодекса на труда не съществува. Въвеждането на срока се подкрепя от Министерството на правосъдието, според което липсата на срок "създава възможност на работодателите да отлагат във времето изплащането".
А след изтичането на единия месец инспекцията по труда ще може по безспорен начин да налага принудителни административни мерки. Влязло в сила предписание на инспекцията за забавени над 2 месеца възнаграждения ще бъде достатъчно основание служителят да поиска издаване на заповед за изпълнение срещу работодателя. "Тези промени в Гражданския процесуален кодекс ще спестят нуждата от водене на съдебни дела за доказване на основанието и размера на възнаграждението", пише в мотивите към законопроекта.
Още: Украинските дронове спряха работата на най-голямата рафинерия в Южна Русия
Още: Електроразпределителните дружества ще получат стотици милиони безвъзмездна помощ
С други текстове се увеличават възможностите за ползване на фонда за гарантиране на вземанията. Сега освен служителите, които са в трудово правоотношение с работодателя към момента на откриване на производство по несъстоятелност, претенции могат да предявят и хората, чийто договор е бил прекратен през последните 3 месеца преди датата на вписване на съдебното решение за откриване на производство по несъстоятелност. Занапред фонда ще могат да ползват хората, които са уволнени до половин година преди решението на съда.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кремъл призна, че продажбите на руски газ за Европа са сложни
Още: Енергийният министър с първи коментар за евентуалната продажба на "Лукойл Нефтохим"