Част от предложените промени в Закона за защита на потребителите спират възможността за рефинансиране на заеми, взети от потребителите. Това гласи официално становище на финансовото министерство, изготвено още на 21 август. То е внесено в парламента и се отнася за нови текстове в закона от група депутати от ГЕРБ, пише в. "24 часа".
Още: TBI Bank ще бъде придобита от Advent International
Още: Тръмп удря с космически мита китайските соларни панели
В една от промените е записано, че кредит на потребител може да се прехвърля само на фирми, вписани в регистър по Закона за кредитните институции. Само че в този регистър има вписани единствено финансови институции, които не са банки. Съответно, финансовото министерство посочва, че при теглене от потребител заем няма да може този заем да бъде прехвърлен към друга банка. Това означава да не може да се извършва рефинансиране.
Заради това финансовото министерство иска новият текст да не влиза в сила, а вместо това да се направи регистър към Комисията за защита на потребителите на колекторските фирми. Така дейността им щяла да може да се следи и регулира. Ако това не се случи, финансовото министерство желае поне да има редакция на сегашното предложение и да се включат изрично и банките като купувачи на задължения на потребители.
Предложените промени в закона би трябвало да се разглеждат от парламента през есента. Според новите текстове, задължения не могат да се продават без изричното съгласие на потребителя. Регламентира се и дейността на фирмите, които се занимават със събиране на задължения.
Още: Общинска банка представя на пазара своето ново мобилно приложение – MB-mobile
Още: Тръмп си намери виновник за бъдещи икономически провали, рейтингът му пак е надолу
От финансовото министерство посочват, че принципно подкрепят предложените промени.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Обрат с цената на петрола въпреки търговската война
Още: Доходът за издръжка расте: Ето колко пари трябват месечно за тричленно семейство