Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

До края на годината всеки втори работодател ще увеличи заплатите

08 юли 2021, 23:13 часа • 2407 прочитания

Всеки втори работодател планира увеличение на възнагражденията в своята компания през втората половина на тази година, а една от основните причини е липсата на кандидати за дефицитни позиции. Това показва анкета на "ManpowerGroup България" сред 513 компании в страната. Според HR компанията през втората половина на 2021 г. се очаква повишение на възнагражденията в повечето сектори на икономиката, като най-масови ще са в туризъм и хотелиерство, здравеопазване и фармация и в автомобилната индустрия. Част от тези бизнеси бяха и най-силно засегнати от кризата и бяха принудени да освобождават персонал.

Още: Глобалният износ на петрол отбеляза спад за пръв път от пандемията насам

Още: Казахстанци с интерес към "Лукойл Нефтохим“, предлагат един милиард долара

От анкетираните компании 37% споделят, че ще увеличават възнагражденията с 10%, а 12% планират по-високи увеличения - между 10% и 20%. "Категорична положителна тенденция е, че по-малко от 1% от анкетираните планират намаление на възнагражденията", показва проучването на Manpower. Според него всеки четвърти работодател планира да увеличи и допълнителните придобивки и/или бонуси на служителите си.

"В момента има изключителна динамика на пазара на труда, и то в размери, по-високи от тези преди пандемията. Това се вижда най-ясно при най-търсените професии на пазара - квалифицирани работници, инженери, специалисти по информационна сигурност и технологии, служители във финансови отдели, медицински работници, експерти по човешки ресурси и др. Липсата на достатъчно кандидати за запълване на такива позиции се отразява върху бизнес операциите и работодателите са готови да предложат по-високи възнаграждения", посочват от "ManpowerGroup България".

За сравнение, през първото тримесечие на тази година НСИ отчете 8.8% ръст на средната брутна работна заплата в частния сектор и двойно по-висок, или 17%, в обществения.

Още: Енергийният министър обеща на бизнеса компенсации за цената на тока и през 2025 г.

Още: Безработицата в България намалява, в ЕС остава стабилна

 В производството картината все още е шарена - много от компаниите отчитат сериозен ръст на броя на служителите, докато при други продължават по-ниските нива на заетост. Според Manpower друга тенденция, която влияе, е "успешното позиционирането на България като дестинация за релокация на производства в процеса по скъсяване на веригите на доставки (nearshoring) в световен мащаб", а това води до нарастващ брой nearshoring проекти в страната, като в същото време продължава да има недостиг на квалифицирани работници. Тези тенденции влияят и на плановете на работодателите - 49% от анкетираните компании заявяват, че ще има ръст на възнагражденията в техните дружества, като това увеличение се отнася до повече от половината им служители.

В секторите "Търговия" и "Консултантска дейност" планираните увеличения на възнагражденията се движат в диапазона до 20% от актуалните нива на заплащане, като всеки втори работодател предвижда подобни корекции до края на 2021 г., посочват от HR компанията.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Мартин Стоянов
Мартин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес