Работодателите в някои сектори са принудени да осигуряват служителите си на минимална заплата и да не сключват трудови договори, защото самите служители искат така. Това заяви председателят на Българската стопанска камара (БСК) Божидар Данев по време на представяне на изследване на сивата икономика. По думите му това се случва, защото работодателите имат нужда от кадри и след като няма желаещи за пълни осигуровки, самите работодатели били принудени да нарушат закона.
Още: Кристалина Георгиева обясни как МВФ вижда новите мита на Доналд Тръмп
Още: България ще има общо зелено бъдеще с Азербайджан, Турция и Грузия (СНИМКИ)
Според зам.-председателя на БСК Камен Колев става въпрос главно за микробизнеса. Той не уточни тематичното секторно разделение в тази област, където се случва така.
Само за осем години - в периода между 2008 и 2016 г. - несъбраните данъчни вземания в България са цели 22,6 млрд. лева, показа проучването на Българската стопанска камара (БСК) за измененията в сивата икономика, като оттам уточниха, че става дума дори за занижени оценки.
От 2007 до миналата година изменението на обема на сивата икономика е средно 3,1 на сто. Най-драматичен е бил ръстът през 2010 г. (над 5,02 на сто), като той постепенно намалява в следващите години, сочи изследването, което е базирано на числови данни на НСИ, Евростат и др.
Още: Най-големият форум на креативната индустрия в България идва с 25-ото си издание
Още: Франция иска ЕС да удари технологичните компании на САЩ
Индикатор за нарастването на сивия сектор е фактът, че увеличението на данъчните приходи е много по-малко, отколкото би трябвало да бъде при съществуващото нарастване на базови икономически параметри.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Символично са се променили например приходите от акцизи, въпреки че акцизните ставки са се вдигнали значително - от 12 на 33 на сто за горивата, над 20 пъти за цигарите, увеличения има и при природния газ, алкохола и др. „Акцизите са върху обемите, не върху стойността, а у нас обемите са много големи в последните години – значи би трябвало да има страхотни приходи. А ги няма“, коментира Данев.
Особено тревожна е тенденцията на намаляване на дела на ДДС и данък „печалба“ в приходната част на бюджета (от 34,1% на 32,9% за ДДС и 9,5% на 8% за ДП от общо данъчните приходи за 2007 и съответно 2016 г.).
Какво още са установили от БСК за измененията в сивата икономика прочетете в Expert.bg.
Още: Forbes обяви кой е най-младият милиардер в света
Още: Цената на петрола се повлия от решение на ОПЕК+ и от митата на Тръмп