Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо падащите цени на медта са лош сигнал за световната икономика?

24 юни 2022, 18:08 часа • 17813 прочитания

Някои инвеститори разглеждат цените на медта като индикатор за състоянието на световната икономика, а последните данни за стойността на метала събуждат основателни притеснения.

Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна

Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд

Цените на медта удариха 16-месечно дъно през тази седмица, след като търговците спряха да изкупуват метала. Спадът надхвърля 11% в рамките на две седмици.

Цените на медта тепърва започват да отразяват факта, че глобалният икономически растеж се забавя.“, казва Даниел Гали, директор „Стокови стратегии“ в TD Securities, цитиран от CNN.

Металът се използва в много строителни материали както и в електрически проводници и водопроводни тръби. Той често се разглежда като показател за икономическата активност, тъй като търсенето има тенденция да се увеличава при икономически растеж и намалява, когато икономиката се свива.

Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект

Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите

По-рано тази година, след като Русия нахлу в Украйна, цената на медта скочи, заедно с цените на други основни метали. Лондонската метална борса (LME) дори временно спря търговията с никел през март.

Русия отговаря за 4% от световното производство на мед и почти 7% от производството на никел, сочат данни на S&P Global. Поради тази причина търговците се притесниха, че предлагането може да се свие заради войната точно в период на засилване на икономическото възстановяване след пандемията, поради което започнаха да трупат запаси.

Сега обаче, когато страховете от рецесията стават все по-реални, цените тръгват в обратна посока.

Индикаторите за юни потвърдиха, че икономическата активност намалява, а това се дължи на скока в цените на храните и горивата.

Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец

Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии

Индексът на бизнес активността (Purchasing Managers' Index или PMI), публикуван от S&P Global в четвъртък, установи, че производството в частния сектор в САЩ се е забавило значително този месец.

„След като се зарадваха на мини потребителски бум, дължащ се облекчаване на Covid мерките, много фирми в сектора на услугите вече съобщават, че домакинствата все по-често изпитват затруднения от нарастващите разходи. Производителите на стоки, които не са от първа необходимост, отчитат спад в поръчките.“, казва Крис Уилямсън, главен бизнес икономист в S&P Global Market Intelligence.

Бизнесът също е притеснен относно бъдещите перспективи, тъй като Фед рязко повиши лихвените проценти в опит да наложи контрол върху увеличението на цените.

„Индексът на бизнес доверието сега е на ниво, което обикновено предвещава икономически спад, увеличаващ риска от рецесия.“, казва Уилямсън.

В Европа индикаторът за икономически растеж удари 16-месечно дъно през юни, сочат данните на PMI за 19-те страни-членки на еврозоната.

Китай, който пък беше ключов двигател за глобалния растеж, все още се бори с последиците след последните Covid ограничения и ефекта от срива на пазара на недвижими имоти. Икономиката на страната показа известни признаци на подобрение през май, но продажбите на дребно отчетоха свиване за трети пореден месец.

Очаква се растежът в Китай да се увеличи по-късно тази година и цените на медта и други стоки да се възстановят дотогава, казва Дарвей Кунг, мениджър в DWS пред CNN. Просто не е ясно кога ще настъпи този момент.

„Те ще се върнат до предишните си нива, просто е въпрос на време“, казва Кунг.

Цените обаче могат да паднат още, тъй като тревогите за икономиката не са стихнали.

„В средносрочен план цените на медта има накъде още да се понижават, особено когато поглеждаме в посока рецесия.“, добавя Гали.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивана Маринова
Ивана Маринова Отговорен редактор
Новините днес