Рекордните 49,5 милиона души в Западна и Централна Африка са заплашени от глад през следващата година, съобщи "Ройтерс", позовавайки се на данни на ООН. Причината е съчетанието от конфликти, изменение на климата и високи цени на храните.
Още: Цените на храните тръгват нагоре
Броят на застрашените е с 4% по-висок, отколкото беше през 2023 г. "Острият глад остава на рекордни нива в региона, но необходимото за реакция финансиране не поддържа темпото", заяви Марго Вандервелден, действащ регионален директор на Световната продоволствена програма за Западна Африка.
"Недостатъчното финансиране означава, че умерено гладните ще бъдат принудени да пропускат хранения и да консумират по-малко питателна храна, което ги излага на риск да изпаднат отново във фази на криза или извънредни ситуации, което увековечава цикъла на глад и недохранване", посочи тя.
Две от три домакинства не могат да си позволят здравословно хранене
Повече от две на всеки три домакинства в Западна и Централна Африка не могат да си позволят здравословно хранене, установи анализът.
Разходите за ежедневна питателна диета в централните страни от Сахел - Буркина Фасо, Мали и Нигер, са 110% по-високи от дневната минимална заплата в региона.
Още: България е на 23 място в света по глад
По данни на ООН страните от Сахел са изправени пред ислямистки бунт, който е прокудил около четири милиона души от домовете и фермите им. В Демократична република Конго също има множество продължаващи конфликти, които са разселили близо седем милиона души.
Кризата в Сахел принуди хората да търсят убежище в съседни крайбрежни страни, като Кот д'Ивоар, Того и Гана, която се бори с най-тежката си икономическа криза.
"Близо 80% от хората, които в момента са в затруднено положение с храните, са в райони, засегнати от конфликти", отбеляза Оло Сиб, старши научен съветник към Световната продоволствена програма. Той предупреди, че без намеса ситуацията може да се влоши допълнително в определени райони, тъй като над 2,6 милиона души са изложени на риск от глад.