Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Заработи реакторът, който доведе до фалита на "Уестингхаус"

01 август 2023, 07:49 часа • 16472 прочитания

В експлоатация влезе нов реактор в американска атомна електроцентрала - първият от седем години насам в страната, където конвенционалните реактори може да отстъпят място на по-малките ядрени съоръжения.

Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна

Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд

Третият блок на АЕЦ Вогтъл близо до Уейнсбъро, в югоизточния щат Джорджия, започна да обслужва около 500 000 домове и предприятия, се казва в изявление на оператора Georgia Power, цитирано от АФП. Проектът е пуснат в експлоатация седем години след като трябваше да започне да произвежда енергия, посочва БГНЕС.

Разходите за трети блок и четвърти реактор, който се очаква да влезе в експлоатация в края на 2023 г. или началото на 2024 г., надхвърлят 30 млрд. долара, според оценка на Общинската електрическа служба на Джорджия (MEAP). Това е повече от два пъти повече от бюджета от 14 млрд. долара, обявен в началото на проекта.

Още: Заради съда: АЕЦ "Козлодуй" спря поръчка за милиони, оскъпи я и я възложи пряко

Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект

Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите

Превишаването на разходите принуди първоначалния инвеститор "Уестингхаус" (Westinghouse), дъщерно дружество на японската Toshiba, да подаде молба за обявяване в несъстоятелност през 2017 г. и той се оттегли от проекта.

Според Georgia Power, след като и четирите блока бъдат пуснати в експлоатация, Vogtle ще се превърне в най-големия генератор на чиста енергия в страната.

Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали

Още: Обрат с цената на петрола заради търсенето

Блокове 3 и 4 на Vogtle са първите проекти за нови реактори, одобрени от американските власти след 1979 г. и инцидента в Three Mile Island в Пенсилвания, който е най-сериозната ядрена авария в историята на САЩ. Последният предварителен пуск на ядрен реактор беше блок 2 в АЕЦ Уотс Бар в Тенеси през 2016 г. Строителството на този реактор е започнало през 1973 г. Работата е спряна за повече от две десетилетия, преди проектът да бъде възобновен.

Още: Полша сключи сделка с "Уестингхаус" за първата си атомна централа

Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец

Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии

От 1990 г. насам в Съединените щати са въведени в експлоатация само три реактора: двата блока в Уотс Бар през 1996 г. и 2016 г. и блок 3 във Вогтъл днес. В момента не се работи по друг проект за конвенционален реактор. Изграждането на два реактора в атомната електроцентрала Върджил Съмър в Южна Каролина беше прекратено през 2017 г., въпреки че в проектите вече бяха инвестирани 9 млрд. долара.

Сега производителите се преориентират към по-малки съоръжения от ново поколение, известни като малки модулни реактори или SMR. По-новите проекти - нито един от които все още не е пуснат в експлоатация в Съединените щати - се очаква да бъдат по-евтини, да отнемат по-малко време за изграждане и да се считат за по-безопасни от конвенционалните електроцентрали.

АЕЦ "Козлодуй" подписа 10-годишен договор с "Уестингхаус" за доставка на ядрено гориво

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес