Най-големият соларен парк в света беше въведен в експлоатация в Китай, като съоръжението е способно да захранва малка страна с годишен капацитет от над 6 млрд. kWh, предава Independent.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Паркът се намира в пустинен район на северозападната провинция Синдзян обхваща 809 млн. кв. метра, приблизително площта на Ню Йорк.
Комплексът с капацитет от 5GW, който беше свързан към китайската мрежа в понеделник (3 юни), е достатъчно мощен, за да отговори на нуждите от електроенергия на страна с размерите на Люксембург или Папуа Нова Гвинея.
Китай е водеща страна в света по отношение на внедряване на слънчева енергия, като увеличи капацитета си през 2023 г. с над 50%. Новата соларен парк изпреварва подобни проекти като Ningxia Teneggeli и Golmud Wutumeiren, които също се намират на китайска територия, превръщайки се в най-голямото соларно съоръжене в света.
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
ОЩЕ: Свръхмногото слънчеви панели в Германия свалиха цените на тока до отрицателни нива
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
Неотдавнашен доклад на Международната агенция по енергетика (МАЕ) описва стремежа на Китай към разширяване на индустрията на възобновяеми енергийни източници като „изключителен“, като страната пусна в експлоатация толкова слънчеви мощности миналата година, колкото останалият свят успя да инсталира през 2022 г.
Снимка: iStock
Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец
Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии
„На Китай се падат почти 60% от новия капацитет на възобновяема енергия, който се очаква да започне да функционира в световен мащаб до 2028 г.“, става ясно от доклада на МАЕ.
„Ролята на Китай е от решаващо значение за постигането на глобалната цел за утрояване на ВЕИ, тъй като страната се очаква да инсталира повече от половината от новия капацитет, необходим в световен мащаб до 2030 г. В края на прогнозния период почти половината от производството на електроенергия в Китай ще идва от възобновяеми източници“, добавя МАЕ.
Анализ на водещия производител Longi Green Energy Technology през 2023 г. изчисли, че монтирането на слънчеви панели по покривите на къщите и останалите сгради в Китай ще произведе достатъчно електричество за захранване на всички домакинства в Китай и Югоизточна Азия, взети заедно.
ОЩЕ: Наша съседка намалява цената на тока чрез насърчаване потреблението на ВЕИ
Масивното нарастване на производството на слънчеви панели в Китай предизвика неотдавнашни опасения, че свръхкапацитетът може да доведе до търговско напрежение в резултат на пренасищането на световния пазар.
Миналия месец, в опит да предотврати това, президентът на САЩ Джо Байдън обяви, че митата върху вноса на китайски соларни клетки ще се удвоят от 25% на 50%.