Европейският парламент гласува лимит на плащанията в брой в ЕС от 10 000 евро като част от нови закони срещу прането на пари.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Още: ЕК предлага въвеждането на общ лимит за плащане в брой
Новото законодателство, което също е насочено срещу финансирането на терористични групи, се подготвя в 27-членния ЕС повече от две години. Той ще стандартизира правилата в държавите-членки на ЕС, обхващащи области, включително луксозни стоки, крипто активи и футболни агенти. Таванът за плащане в брой ще приведе страни като Германия и Австрия - където плащанията бяха неограничени, в съответствие с други членки на ЕС като Франция, които вече имат по-строги регулации. Новите закони също затягат правилата за борба срещу прането на пари за банки, агенти по недвижими имоти и казина. Сега те ще трябва да идентифицират своите клиенти или действителните собственици, скрити зад непрозрачни правни схеми, предава БГНЕС.
Още: В 5 страни от Централна Европа е скочило безкасовото разплащане през пандемията
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
Обхватът на законодателството ще обхване и крипто активи в опит да се засили прозрачността в прословутия мрачен сектор. По-строгият контрол също ще влезе в сила от 2029 г. за футболните агенти и клубове. Като част от усилията си за ограничаване на прането на пари, ЕС създава агенция, фокусирана върху проблема, базирана в германския град Франкфурт.
Още: Плащанията в брой си остават до 10 000 лева
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
Още: Обрат с цената на петрола заради търсенето