Русия изигра енергийната карта и не спечели, но би било твърде силно да се каже, че Европа вече е спечелила енергийната битка. Това каза изпълнителният директор на Международната агенция по енергетика (МАЕ) Фатих Бирол пред "Файненшъл таймс".
Той предупреди, че енергийната война между Европа и Русия все още не е приключила въпреки големия спад в цените на газа, призовавайки правителствата да останат фокусирани върху запазването и увеличаването на доставките.
Фатих Бирол каза , че докато ЕС до голяма степен е избегнал пълномащабна енергийна криза след използването от Русия на газовите доставки като оръжие, но следващата зима може да се окаже по-голямо предизвикателство, ако има по-студено време на стария континент.
"Европейската икономика все още е на крака, не е преживяла сериозна икономическа рецесия, дори ако определено понесе голям удар. Мисля, че Европа свърши добра работа, като нейната стратегия постигна голям успех. Но прекаленото самочувствие за следващата зима е рисковано и е време да продължим и да увеличим усилията за 2023 г.“, отбеляза шефът на МАЕ.
Цените на природния газ в Европа спаднаха с цели 85%, след като в края на август миналата година надхвърлиха рекордните 340 евро за мегаватчас, тъй като усилията за осигуряване на алтернативни източници, запазването на съществуващите доставки и по-топлото време оставиха достатъчно газ в хранилищата с наближаването на края на зимата.
Цената на природния газ в Европа отново се срина под 50 евро
Това накара някои фигури от индустрията да заявят, че Москва вече е загубила енергийната война, която отприщи, за да се опита да отслаби подкрепата на Запада за Украйна, с наближаване на първата годишнина от пълномащабното нахлуване на Русия в нейната съседка на 24-и февруари.
Бирол отбеляза, че докато Европа е "преместила планини", за да гарантира, че може да замени руската енергия и е намалила приходите на Москва с ответни петролни санкции, тя не може да си позволи да загуби фокус върху опазването или развитието на възобновяеми енергийни източници.
"Някои от постиженията в областта на чистата енергия и намаляването на приходите на Русия са добри, но това не е постоянно решение. Получихме помощта на мекото време. Спечелихме малко време, което е жизненоважно, но има още много работа”, посочи шефът на МАЕ.
Бирол предупреди, че Русия може да намали останалите 20% от предвоенните си газови доставки, които все още изпраща в Европа чрез тръбопроводи през Украйна и Турция, докато конкуренцията за доставките на втечнен природен газ по море вероятно ще се увеличи, тъй като икономиката на Китай продължава да се отваря отново след премахването на строгите Covid ограничения.
Това би направило презареждането на европейските газови хранилища през летните месеци по-предизвикателно и би тествало способността на континента да избегне недостиг на синьо гориво, ако следващата зима се окаже особено студена.
Въпреки че някои европейски държави увеличават използването на силно замърсяващи въглища за производство на електроенергия — за да пестят газ за отопление и промишленост — емисиите в ЕС са намалели с 2,5% през 2022 г. поради по-ниското потребление на газ и топлото начало на зимата, отбеляза шефът на МАЕ.
Бирол настоява за по-дългосрочна трансформация, която не само добавя възобновяеми енергийни източници, но и гарантира, че по-голяма част от вятърните турбини или батериите се произвеждат в Европа. През изминалата седмица той се срещна на два пъти с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, настоявайки, че ЕС трябва да гарантира, че никога повече няма да стане твърде зависим от никоя страна за нейните енергийни или вериги на доставки.
"Ние навлизаме в нова индустриална ера на производство на технологии за чиста енергия. Двете водещи сили при производството на чиста енергия са Китай и САЩ — разчитането на една единствена страна винаги е лоша идея. Така че, ако искаме диверсификация, Европа е добър кандидат", посочи той.
Шефът на МАЕ също така отбеляза, че въпреки силното понижение, европейските цени на газа все още са два до три пъти по-високи, отколкото преди намаленията на руските доставки, оставяйки европейската индустрия в неизгодно положение. "Европейската икономика все още е на крака – не видя сериозна икономическа рецесия, макар че определено понесе голям удар“, каза Бирол.
"Но цените на газа в Европа са все още седем пъти по-високи от тези в САЩ, докато цените на електроенергията са три пъти по-високи от тези в Китай", отбеляза той.