Икономиката на Израел отслабна, откакто Тел Авив започна война в Ивицата Газа на 7 октомври, а централната банка на страната наскоро разкри, че разходите за войната се очаква да достигнат около 67 млрд. долара.
Според доклад на Fitch Ratings, публикуван на 31 март, разходите не включва щетите, причинени от стълкновенията с ливанската групировка "Хизбула" в Северен Израел, които се очаква да се удвоят поради ескалацията на напрежението в северната част на страната.
СНИМКА: Getty Images
Загубите на Израел включват и тези от призоваването на резервисти, за които дневно страната харчи 162,2 млн. долара през пиковия период между ноември и януари (2023 - 2024 г.), според вестник "Йедиот Ахронот".
Още: Израел загуби почти 20% от икономиката си заради войната
Съгласно доклад на израелския новинарски уебсайт i24 от миналата седмица, щетите върху имуществото в израелските селища в близост до границата с Газа се оценяват на 4,1-5,5 млрд. долара, а щетите върху северните селища, причинени от обстрелите с "Хизбула" са достигнали някъде от порядъка на 1,5-1,9 млрд. долара.
Удар върху ключов икономически сектор в Израел
Нападенията нанесоха тежък удар върху израелския пазар на труда, тъй като страната загуби повече от 178 000 палестински работници, повечето от които работят в жизненоважни сектори като строителството, туризма, селското стопанство и услугите. Асоциацията на израелските строители обяви дефицит от 140 000 работни места през януари поради забавяне на процеса на намиране на чуждестранни работници, като отбеляза, че 50% от строителните обекти са затворени поради недостиг на работна ръка, а активните строителни обекти работят само с 30% капацитет. Около 41% от строителните обекти в Тел Авив и централните райони и 58% от обектите в Йерусалим са затворени от 7 октомври насам, според проучване, публикувано от Централното статистическо бюро на Израел.
През февруари агенцията за кредитен рейтинг Moody's обяви, че е понижила рейтинга на Израел в чуждестранна и местна суверенна валута от А1 на А2, както и рейтинга на първостепенните обезпечения в чуждестранна и местна валута от А1 на А2 поради негативна перспектива. Понижаването на рейтинга е сигнал, че инвеститорите може да станат по-предпазливи и да определят по-високи лихви при отпускане на заеми, за да посрещнат рисковете, които Moody's прогнозира за израелската икономика.
Още: Кофас: Икономическите рискове от войната в Израел са огромни
Агенция Fitch Ratings отбелязва в доклада си, че геополитическите рискове, свързани с войната, са все още високи, като рисковете, застрашаващи кредитното досие на страната растат: Израелският шекел се срина