Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Войната и икономиката на Израел: Загуби и загуби

10 април 2024, 07:14 часа • 12254 прочитания

Икономиката на Израел отслабна, откакто Тел Авив започна война в Ивицата Газа на 7 октомври, а централната банка на страната наскоро разкри, че разходите за войната се очаква да достигнат около 67 млрд. долара.

Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна

Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд

Според доклад на Fitch Ratings, публикуван на 31 март, разходите не включва щетите, причинени от стълкновенията с ливанската групировка "Хизбула" в Северен Израел, които се очаква да се удвоят поради ескалацията на напрежението в северната част на страната.

СНИМКА: Getty Images

Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект

Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите

Загубите на Израел включват и тези от призоваването на резервисти, за които дневно страната харчи 162,2 млн. долара през пиковия период между ноември и януари (2023 - 2024 г.), според вестник "Йедиот Ахронот".

Още: Израел загуби почти 20% от икономиката си заради войната

Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали

Още: Обрат с цената на петрола заради търсенето

Съгласно доклад на израелския новинарски уебсайт i24 от миналата седмица, щетите върху имуществото в израелските селища в близост до границата с Газа се оценяват на 4,1-5,5 млрд. долара, а щетите върху северните селища, причинени от обстрелите с "Хизбула" са достигнали някъде от порядъка на 1,5-1,9 млрд. долара.

Удар върху ключов икономически сектор в Израел

Нападенията нанесоха тежък удар върху израелския пазар на труда, тъй като страната загуби повече от 178 000 палестински работници, повечето от които работят в жизненоважни сектори като строителството, туризма, селското стопанство и услугите. Асоциацията на израелските строители обяви дефицит от 140 000 работни места през януари поради забавяне на процеса на намиране на чуждестранни работници, като отбеляза, че 50% от строителните обекти са затворени поради недостиг на работна ръка, а активните строителни обекти работят само с 30% капацитет. Около 41% от строителните обекти в Тел Авив и централните райони и 58% от обектите в Йерусалим са затворени от 7 октомври насам, според проучване, публикувано от Централното статистическо бюро на Израел.

Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец

Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии

През февруари агенцията за кредитен рейтинг Moody's обяви, че е понижила рейтинга на Израел в чуждестранна и местна суверенна валута от А1 на А2, както и рейтинга на първостепенните обезпечения в чуждестранна и местна валута от А1 на А2 поради негативна перспектива. Понижаването на рейтинга е сигнал, че инвеститорите може да станат по-предпазливи и да определят по-високи лихви при отпускане на заеми, за да посрещнат рисковете, които Moody's прогнозира за израелската икономика.

Още: Кофас: Икономическите рискове от войната в Израел са огромни

Агенция Fitch Ratings отбелязва в доклада си, че геополитическите рискове, свързани с войната, са все още високи, като рисковете, застрашаващи кредитното досие на страната растат: Израелският шекел се срина

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес